«Газета по-українськи» присвятила публікацію 70-річчю відновлення Спілки

0
351

У виданні «Газета по-українськи» опубліковано матеріал Святослава Липовецького, присвячений 70-річчю відновлення СУМ в діаспорі.

GPU

70 років тому в діаспорі відновлено СУМ

25 квітня виповнюється 70 років з дня відновлення Спілки Української Молоді (СУМ). Поруч з Пластом СУМ є найбільшою українською молодіжною організацією в світі і яка сьогодні діє в 10 країнах – від України й до Західної Європи, Північної та Південної Америки і Австралії.

Лава підсудних на процесі СВУ-СУМ.

Вперше широкий загал почув про СУМ в 1930 році, коли на Харківському процесі над СВУ, на лаві підсудних опинився керівник Спілки Микола Павлушков. Його засудять на 10 років ув’язнення, проте в 1937 році, з нагоди “20-ліття Жовтневої революції”, розстріляють. Згодом, базуючись на свідчення цілого ряду учасників цього процесу історики поставлять під сумнів існування СВУ-СУМ. Водночас, після ІІ Світової війни в діаспорі опиняться ряд осіб, що дадуть свідчення про СУМ, зокрема й рідна сестра Павлушкова.

25 квітня 1946 року, в повоєнній Німеччині, в середовищі ОУН-б, а також їх прихильників з Наддніпрянщини виникне задум відновлення організації, щоб максимально залучити молодь з Східної України. За кілька років СУМ охоплюватиме майже половину всієї молоді в таборах DP (переміщених осіб), які належали до молодіжних організацій. А вже в кінці цього десятиліття свою діяльність поширить на дітей. Цьому, до певної міри, завдячуватимуть праці Григорія Ващенка, який розробив систему національного виховання, а його книга “Виховний ідеал” буде присвячена виховникам СУМу.

Незабаром організація буде розбудовано по цілому світі, а кількість країн, де будуть засновані сумівські клітини сягатиме 18. Поза виховною працею СУМ проявить себе в громадському секторі – участь в різного роду політичних демонстраціях та акціях виведе СУМ на передові позиції в українській громаді. Врешті, по-сьогодні різні громадські надбудови за кордоном – від Світового Конгресу Українців (СКУ) до подібних репрезентативних організацій в західній діаспорі здебільшого очолюють сумівці.

В Україні, кілька спроб відновити Спілку в 1940-1970-х завершувалися арештами та великими тюремними вироками. В 1989 році, на горі Маківка, було проголошено створення Спілки Незалежної Української Молоді (СНУМ). В грудні 1991-го СНУМ було перейменовано на СУМ, а пізніше в “СУМ в Україні” (подібно як діє СУМ в Канаді, Австралії і т.д.)

Святослав Липовецький