#USZLET4UA або “З Україною у серці”

0
88

2014zlet_flashmob

Нотатки про 55-ий Злет Юнацтва СУМ в умовах російської окупації частини України

2014zlet_#USZLET4UA24-25 травня на Оселі Спілки Української Молоді (далі СУМ) в Елленвілі в штаті Нью Йорк відбувся 55-ий Злет Юнацтва. Підготовка до цієї події є важливим складником виховного процесу в СУМ. На це йдуть місяці роботи виховників, впорядників і, звичайно ж, самого юнацтва. Під час змагань Злету кожен може показати на що здібний; але найважливішою вимогою є участь кожного юнака та юначки в усіх конкурсах, за що додаються підсумкові точки для всієї команди Відділу. А саме: в конкурсах Знання, Слова (декламування віршів), Роїв (змагання на здатність працювати в команді), Мистецтва,  Мультимедії та Спорту. Відповідно до результатів, нагороджуються як переможці в індивідуальних змаганнях, так і команди, які набрали найбільшу кількість точок. 

Цей рік став особливим у проведенні Злету. Ще перед його початком, Крайова Управа (далі КУ)  СУМ повинна була визначитися з принциповим питанням – чи доцільно проводити одну з наймасштабніших сумівських імпрез  в умовах анексії Криму й фактичного ведення Росією неоголошеної війни на Сході України. Як повинні реагувати сумівці, коли терористичні угрупування захоплюють державні органи влади у Донецькій та Луганській областях; коли внаслідок обстрілів з важкої зброї російського виробництва та засідок зростають жертви серед українських військових; коли викрадені українські активісти стають заручниками або “живим щитом”, яким прикриваються терористи під час нападу на українських військових. Де повинні бути сумівці під час проведення Позачергових Виборів Президента України в неділю 25 травня (до речі, одна із Закордонних дільниць знаходиться у Нью Йорку); саме чесні вибори в один тур вважалися експертами одним з найважливіших факторів стабілізації ситуації в Україні після трагічних подій на Майдані у лютому 2014 р. та ганебної втечі колишнього Президента Януковича. Знайти відповіді на ці питання було непросто.

Останні місяці довели, що мобілізація українців поза межами України та тиск на уряди різних країн є ефективним засобом духовного єднання, яке зіграло вирішальну роль у перемозі цінностей людської гідности та свободи під час Євромайдану. Навіть за нинішніх складних політичних умов в Україні, Злет Юнацтва СУМ як майданчик масового зібрання сумівської молоді є не запереченням, а символічним відображенням або продовженням Євромайдану. Зокрема, Злет Юнацтва СУМ, як і Євромайдан, окрім найдзвичайної саморганізації, є кульмінацією виховної праці та виявом приналежности до українського народу, через яку юнацтво в діаспорі плекає силу українського духу, усвідомлює ідеї, які об’єднують українців, і, рівночасно, творить нову спільну історію, культуру й традиції. Відповідно, разом з остаточним рішенням щодо проведення цьогорічного Злету, КУ підтримала й інші ініціативи, через які сумівці мали змогу максимально  наблизитися до розуміння подій Євромайдану, неоголошеної війни Росії на Сході України та Позачергових Виборів Президента України.  По перше, значна група дружинників-сумівців відбула до України у якості спостерігачів на Позачергові Вибори Президента України. По друге, було зорганізовано автобус до Нью Йорку з Оселі СУМ в Елленвілі для всіх сумівців, які мали право голосу, щоб вони могли проголосувати за нового Президента України та Головнокомандуючого, який би взяв відповідальність за антитерористичну операцію на Сході України. Водночас, Осередок СУМ з Нью Йорку зголосився провести акцію підтримки вільних виборів в Україні; разом з участю в мистецькій програмі, юнацтво також працювало помічниками та спостерігачами в Консуляті України в Нью Йорку, а зібрані кошти від продажу води та солодких напоїв пішли на підтримку Збройних Сил України. Більше того, в Програму Злету було внесено декілька доповнень на підтримку України, про які йтиметься далі.

Поза сумнівом, Злет є довгоочікуваною подією, яка цього року зібрала рекордну кількість – 489 учасників з 15  відділів юнацтва Америки та 3 відділів юнацтва Канади. Господарі цьогорічного Злету – Осередки СУМ з Джерзі Ситі, Виппані та Ірвінґтону – на чолі з комендантом подр. Оксаною Бартків та референтом Злету другом Юрієм Стецком подбали за розміщення юнацтва, гостей з віддалених осередків та безліч організаційних деталей. Як і в попередні роки, приємно було вітати нових учасників цієї унікальної сумівської імпрези – Осередок СУМ Міссіссаґа; гості з Канади долучилися до спільної справи, яка об’єднує протягом багатьох років сумівців з Боффало, Виппані, Гартфорду, Ґошену, Джерзі Ситі, Етобіко (передмістя Торонто), Ірвінґтону, Йонкерсу, Картарету, Клівленду, Палатайну (передмістя Чікаґо), Стемфорду, Чікаґо, Монтреалю, Нью Йорку, Пассейку й Філядельфії.

55-ий Злет Юнацтва СУМ проходив під гаслом «Не вмирає душа наша, не вмирає воля!» Пророчий відгомін цих слів Т.Г.Шевченка знайшов яскраве відображення не лише у недавньому протистоянні на вулицях Грушевського та Інститутській в Києві, втіливши у безсмерті подвиг “Небесної сотні”; це гасло промовляє до наступних поколінь українців – щоб відповідати  новим викликам, потрібно виробляти нові підходи у вихованні молоді, яка зможе підхопити прапор боротьби та самопожертви заради волі, як втілення українського духу. Природньо, що відзначення 200-ліття з Дня народження Тараса Шевченка стало визначальною темою цьогорічного Злету. Також, до конкурсу Знання сумівці  запізнали інші важливі теми – відзначення 100-ліття від заснування військових товариств “Січ” в Галичині та Буковині (з них згодом виросли військові формування Січових Стрільців, які стали на захист України під час Визвольних змагань 1918 – 1921 років); ознайомлення з етнографічним регіоном Закарпаття і, зокрема, відзначення 75-ліття проголошення незалежности Карпатської України. Остання тема якнайбільше перегукується із сучасністю: анекція Криму при боягузливій незданості Європеського Союзу дати відсіч новітньому рашизму, як і аналогічна анексія Чехословаччини за мовчазної згоди Заходу, загрожує поглинути усю Європу у хаос геополітичних амбіцій псевдодиктатора із загниваючої імперії на східному кордоні України.

Здатність працювати в команді є однією з головних умов успіху Рою та Відділу Юнацтва; досвід доводить, що найкращий результат досягається, коли знання однієї людини доповнюються знаннями, вміннями та підтримкою іншої. В конкурсі Роїв, окрім програмових знань із згаданих вище тем, важливо було вирішувати практичні задачі. Наприклад, як створити конструкцію за допомогою соломки (для пиття напоїв) та скотч-стрічки, котра зможе врятувати писанку, закріплену всередині, при падінні з висоти 10 футів. Або, в іншому завданні, як побудувати найвищу вежу з паперу, використовуючи лише скотч-стрічку, папір та ножиці. Знання першої допомоги, вироблення афіші, написання листа до українських військових українською мовою, орієнтування на місцевости з використанням компасу та GPS, розповідь-дискусія про пророблену працю протягом року стали викликом для сумівців у їхньому вмінні використовувати свої знання, довіряти та приходити на допомогу один одному. Хотілося б відзначити, інженерну модель старших юнаків з Йонкерсу – яйце, закріплене  в конструкції з картонними крилами могло б витримати падіння і з 100 метрової висоти. Майже всі Відділи Юнацтва отримали нагороди у цьому конкурсі, але найчастіше за медалями сходили юнаки та юначки зі Стемфорду. Не секрет, саме праця в роях є однією із запорук успіху всієї Команди Відділу, що вкотре довів Стемфорд на цьогорічному Злеті.

Традиція і новаторство у конкурсі Мистецтва є двома визначальним й, водночас, взаємодоповнюючими рисами, які допомагають зрозуміти глибинні творчі сили нашого народу. У зв’язку із перенесенням конкурсу Мультимедії, цей конкурс викликав цікавість у світлі інтерпретації останніх подій в Україні. Пісні та вірші Майдану у цілісних постановках Відділів Юнацтва з  Виппані, Нью Йорку, Стемфорду й інших пробуджували у глядачів щирі емоції та спогади недавніх трагічних подій. Відданість традиціям та високий рівень виконання українських народних танців продемонстрували Відділи Юнацтва з Палатайну, Пассейку, Йонкерсу, Джерзі Ситі та Ірвінґтону.

Цьогорічний Злет запам’ятається багатьма яскравими акціями, які завдяки Майдану та останнім подіям на Сході України внесли потужний струмінь патріотичних почуттів. Перед початком спортивних змагань у суботу, Відділи Юнацтва взяли участь в акції “Єдина Україна”, пройшовши маршем від Табору до Спортової площі й несучи як назви українських міст своїх Відділів, так і назви тих міст Сходу і Півдня України, які були на Майдані (включно з тими, де зараз відбуваються військові дії – Слов’янськ, Краматорськ, Маріупіль). Увечорі, під час ватри, присвяченій “Небесній Сотні”, відбулось запалення свічок на честь героїв, полеглих з усіх регіонів, за Україну. У неділю, після Служби Божої й висвячення нового Переходового Прапора Крайової Управи, усе юнацтво долучилося до флешмобу “Україно, ми з тобою”. Дуже організовано, близько 500 юнаків та юначок у вишиванках заповнили головну сцену на Площі Героїв й під спів “Україно” Тараса Петриненка утворили прапор України з синіх та жовтих карток, який час від часу символічно “розвівався” порухами догори і донизу. Потім, усі присутні заспівали гимн України. Ще більш символічною, була організація демократичних виборів Президента України для юнацтва. Спілкування під час виборів, посилило загальне враження, що сумівці не лише слідкують за останніми подіями в Україні, але й знають слабкі й сильні сторони основних кандидатів. Більшість юнацтва віддала свої голоси за фаворита перегонів – Петра Порошенка, вірячи в те, що він зможе повернути Крим та стабілізувати ситуацію в Україні. Проте, декому були до вподоби радикальні погляди Олега Ляшка або палкі  промови Олега Тягнибока. Саме ця зацікавленість в подіях в Україні вселяє надію в те, що Злет став майданчиком не лише для змагань, але й творення майбутнього, візію якого юнацтво формує зараз через усвідомлення важливих подій в Україні.

В неділю увечорі, після довгих і виснажливих змагань, усе юнацтво востаннє збирається разом перед головною сценою, щоб відсвяткувати свої перемоги перед дорогою додому. Серед Відділів, втретє поспіль першість здобув Відділ “Херсонес” із Стемфорду (Коннектикут), набравши фантастичну кількість точок – 1565. На другу сходинку піднявся Відділ “Чигирин” з Ірвінґтону  із 1298 точками, а третім став Відділ “Білогорща” із Клівленду із 1266 точками.  Цей рік справді став злетом для Відділу “Одеса” з Чікаґо, якому зовсім трохи не вистачило, щоб зійти на третю сходинку. Непогано, як для ще недавніх дебютантів. А для Відділу “Ужгород” з Джерзі Ситі традиційно протягом останніх років чогось не вистачило, щоб посунути когось з п’єдесталу. Хоча перемога Відділу є найпочеснішою (вона відображає взірцеву роботу та слугує демонстрацією командного духу), найголовніше – це участь юнаків та юначок у самому процесі. Цей досвід стане безцінним у подальшому житті.

Щоб перемогти у першунстві в підсумку всіх індивідуальних змагань на Злеті, потрібно досягнути досконалости не тільки у спорті, але і в знанні історії та культури України, ідейно-патріотичному вихованні, мистецтві декламування віршів тощо. У сьогоднішному світі, сповненому різних спокус інтернету та телебачення, такий універсалізм допоможе юнацтву  стати вмілими провідниками, які зможуть знаходити баланс в організації часу та визначенні пріорітетів у досягенні мети. 

Цього року серед молодшого юнацтва перемогу в першунстві із 56 точками здобув Назар Коновалюк (Ірвінґтон); друге місце здобула Соня Микитин (Філядельфія) із 55 точками; а на третю сходинку піднявся Дарій Борса (Івінґтон) із 54 точками.

Серед старшого юнацтва із 60 точками тріумфував Юрій Йосипів (Стемфорд), Андрій Шемечко (Клівленд) із 57 точками здобув 2 місце, а Дана Бартків із 56 точками зійшла на 3 сходинку.

Важко передати на словах грандіозність заходу, який втілюється щорічно на оселі СУМ в Елленвілі за допомогою маловживаного українського слова “злет”. Масштабність усіх подій вражає. Їх неможливо повністю описати; найкраще – побачити на власні очі. Цілий рік підготовки тут пролітає в калейдоскопічній швидкості  різноманітних змагань; для одних мрії тут стають дійсністю й отримують крила до нових особистих та командних звершень, для інших – більше значення мають нові знайомства, друзі та спільний досвід єднання та причетності до чогось особливого, що сповнює надією та загартовує дух.

Крайова Управа СУМ дякує усім Осередкам та Відділам Юнацтва  за участь та організацію окремих конкурсів та висловлює особливу подяку комендантові подр. Оксані Бартків та референтові Злету другові Юрію Стецку за успішне проведення цьогорічного Злету.

Віктор Курилик, пресовий референт Крайової Управи СУМ