Пленум Спілки Української Молоді в Америці – стаття

0
600


 Гляньте фотоальбом із Пленуму


 

13-14 квітня 2013 року у Балтиморі відбувся Пленум Спілки Української Молоді в Америці (СУМ), в якому взяли участь 51 учасник з 16 осередків та відділів усієї Америки.

 

Проведення Пленуму СУМ у період між з’їздами за участю передусім провідників осередків організіації зумовлене необхідністю  оцінити пророблену працю та стратегічно спланувати зміни у роботі Крайової Управи СУМ (КУ) до кінця каденції.

 

Звіт голови КУ друга Андрія Бігуна охопив усі напрямки діяльності КУ СУМ у даний час. Позитивні моменти діяльности від початку нової каденції у жовтні 2011 року включають:  відновлення 14-того відділу юнацтва “Львів” у Картареті у 2012 році; успішне проведення Кампанії збору коштів, які були спрямовані на капітальні ремонти та розвиток оселі КУ в Елленвілі; започаткування проєкту оцифрування архівів;  відновлення діяльности СУМ-фільму та вихід нового фільму “СУМ в Америці: фрагменти”, розробка нового сумівського вебсайту, проведення на високому рівні традиційних сумівських імерез – Балю Дебютанток, Злету Юнацтва, Маніфестаційного Здвигу; започаткування фестивалю “Надія Є!”, продовження розпочатих виховних проєктів – Обміну виховників між Україною та США, Провідницьких семінарів, Конференцій виховників, таборування юнацтва на п’ятьох оселях СУМ тощо.

 

Основним викликом роботи КУ СУМ є розвиток членства та усвідомлення сумівцями своєї ролі в діяльности організації.

Саме у контексті цієї проблематики було проведено дискусію відносно змін до нового Правильника СУМ, обговорено вимоги та передумови до ступенів дружинників і необхідність розвитку стягів дружинників. Привернення нового членства до організації є настільки ж важливим, як і залучення дружинників в орбіту сумівської праці, згідно з їхніми здібностями та інтересами. Якщо плановане видання Посібника для батьків в найближчому часі допоможе потенційним членам скласти уяву про цілі та методи діяльности СУМ як організації, то розвиток стягів дружин є безпосередньою відповідальністю дійсних членів. Віртуальне членство призводить до занепаду організації. З цих міркувань, надзвичайно важливо, щоб кожен осередок СУМ за участю дружинників став центром активного громадського життя, в якому відбуватимуться різноманітні імпрези, що можуть бути присвячені різним аспектам політичного, культурного, мистецького, спортивного тощо життя українців по цілому світі.

 

Іншим аспектом зближення сумівської громади (й української громади в цілому) є відвідання імпрез в інших осередках та активізація діяльности п’ятьох сумівських осель  по цілій Америці. Зроблений минулого року перший крок задля налагодження  обміну досвідом в ефективному управлінні 5 сумівських осель, треба продовжувати шляхом відвідання таборів на інших оселях та організації цікавих імпрез. Велику допомогу в здійсненні цього задуму може відіграти відновлення Мандрівного табору, під час якого власне і можна було б реалізувати мандрівку по всіх сумівських оселях.

 

Як відзначалося у дискусіях, у швидкому темпі асиміляції все менше стає бажаючих добровільно присвятити себе виховній праці та збереженню здобутків, які були закладені попередніми поколіннями. Саме тому гасло “назад до основ”, яке було лейтмотивом дискусій під час Пленуму, дуже чітко відображує необхідність запізнати ті основи, на яких СУМ міцнів як організація. Відновлення відділів юнацтва у Стемфорді та Картареті вселяє надію, що й інші осередки зможуть відновити ті клітини, які занепали в останні роки.  Для цього іноді достатньо просто уважно перечитати Правильник і втілювати його положення.

 

Виховна сесія Пленуму допомогла скласти чітке уявлення наскільки складною, з одного боку, та різноманітною, з іншого боку,  може бути виховна праця. Відзначення річниць, підготовка до Злету, переведення таборів тощо  далеко неповно відображують виклики виховної праці. Надзвичайно важливо знайти спосіб, який був би стимулом для юнацтва приходити на сходини.  Усі учасники мали нагоду долучитися до планування у групах та представлення гутірок, згідно заданої тематики; це дало змогу оцінити доцільність усіх пропонованих ідей та відчути наскільки вони співвідносяться з потребами дітей.

 

Родзинкою Пленуму був показ нового фільму Святослава Липовецького “СУМ в Америці: фрагменти”, задум якого у виник др. Святослава після минулорічних відвідин Америки та проведених бесід із сумівцями. Фільм залишив глибоке враження про покоління засновників, яке створювало СУМ в Америці. Вони були ідейними, відданими та жертвенними; живучи поза Україною, вони жили її потребами, відстоювали її інтереси та були “голосом поневоленого народу”. Парадоксально, але і після проголошення незалежности України, як і наші попередники, ми маємо перед собою подібні завдання – не розчинитися чи то під пресом русифікації, чи то під пресом асиміляції цивілізаційних викликів.

 

Велика подяка усім учасникам та організаторам за успішне проведення Пленуму – голові КУ др. Андрію Бігуну, організаційним референтам – подругам Марійці Краснянській та Ларисі Благій, заступникам – подр. Лесі Гаргай та др. Юрію Микитину, голові виховної ради – подр. Марії Поліщук, фінансово-господарському референту – др. Мирону Солтису, секретарю – др. Мирону Приймаку, референтам дружинників – подр. Іванці Браєн та Наді Длябозі, референту СУМнету – Вікторії Кавці, др. Богдану Гаргаю, доповідачам виховної сесії – подр. Тані Прядці та Лісі Заєць. Особлива подяка господарям – Управі осередку СУМ у Балтиморі та голові – подр. Нусі Керд за гостинність та чудове приймання.

 

Віктор Курилик

 


Гляньте фотоальбом із Пленуму