КОМУНІКАТ Президії ХХVIII Крайового Зїзду Спілки Української Молоді в Америці

0
962

В днях від 20 до 22 жовтня 2017р. в Домі Української Молоді в Йонкерсі Н.Й, відбувся XХVІII Крайовий З’їзд Спілки Української Молоді в Америці. У З’їзді взяло участь 85 умандатованих делеґатів від 15 Осередків СУМ та одного Відділу Юнацтва СУМ в Америці. З’їзд проходив під гаслом «Великого Бажайте!» і відзначав наступні річниці:

 • 125 років із дня народження Патріярха Йосифа Сліпого
 • 100 років з часу початку Української національної революції та утворення Української Народної Республіки (УНР)
 • 85 років з часу початку ґеноциду українського народу – Голодомору 1932-1933 р.
 • 80 років з дня мученицької смерти засновника СУМ Миколи Павлушкова
 • 75 років з часу створення Української Повстанської Армії
 • 70 років з часу початку операції “Вісла” – примусового переселення українців Лемківщини, Надсяння, Підляшшя і Холмщини
 • 50 років з часу створення Світового Конґресу Українців (СКВУ – СКУ)

Голова Крайової Управи д. Юрій Микитин офіційно відкрив XХVIІI Крайовий З’їзд в п’ятницю 20-го жовтня о год. третій по полудні, привітавши делеґатів і гостей. Делеґати розпочали З’їзд молитвою до Митрополита Андрея Шептицького яку провів о. Кирило Ангелов, парох церкви св. Архистратига Михаїла, відспіванням “Боже Великий” , сумівським гимном “Вгору прапори”, та однохвилинною мовчанкою вшанували пам’ять всіх сумівців терену Америки, які протягом останніх трьох років відійшли у вічність. У своєму вступному слові голова КУ, ствердивши правосильність З’їзду, вказав на важливість нарад, та закликав всіх до творчих рішень та постанов.

Крайовим З’їздом провадила Президія в такому складі:

 • Предсідник – Богдан Гаргай
 • Заступник – Мирон Солтис
 • Секретарі – Ірина Твардовська і Оля Богун

Під час З’їзду працювали наступні комісії:

 • Мандатно-верифікаційна – очолив Мирон Приймак
 • Організаційна – очолили Марійка Краснянська і Надя Длябога
 • Виховна – очолила Христя Бігун
 • Фінансово-господарська – очолив Мирон Солтис
 • Номінаційна – очолила Леся Гаргай
 • Резолюційна – очолила Христя Верещак
 • Статутова – очолив Богдан Гаргай

За цілість праці проробленої впродовж трирічної каденції звітував голова КУ СУМ д. Юрій Микитин. Його звіт включав також звіти із окремих ділянок праці поодиноких референтур. За фінансово-господарський стан КУ СУМ звітував д. Мирон Солтис. З’їзд також заслухав звіти Крайової Контрольної Комісії який представила її голова подр. Галя Турик, Крайового Товариського Суду який подала голова подр. Христя Верещак та Кураторії Виховного Фонду. Крайовий З’їзд, заслухавши та продискутувавши звіти із діяльности крайових керівних органів СУМ, схвалив їхню діяльність із признанням. Після того делеґати перейшли до праці по комісіях, працюючи впродовж цілого дня суботи, під час яких делеґати мали можливість дискутувати всі справи які відносяться до нашої Спілки. Звіти комісій були представлені на пленарній сесії в неділю. Після аналізи та дискусії, З’їзд прийняв ряд резолюцій, постанов і напрямних праці на майбутнє.

На відміну від попередніх років рішено не відбути бенкету з нагоди З’їзду. Натомість всі учасники мали можливість провести товариський вечір у Hudson River Museum, директором якого є Маша Турчинська – сумівка з Осередку СУМ в Йонкерсі. Вечірня програма в просторому приміщенні музею відбулася під назвою “Коли вечір, світять зорі”. В Музею, який розташований над рікою Гудсон, приміщується славний Планетарій. Товариську вечірку відкрив представник управи Осередку СУМ в Йонкерсі д. Андрій Горбачевський привітавши делеґатів та гостей, між ними Владику Павла Хомницького і о. Кирила Ангелова, а програму вечора вела подр. Наталя Кукіль-Мороз. З короткими вітальними словами виступили голова КУ СУМ в Америці д. Ю. Микитин та голова місцевого Осередку СУМ д. Михайло Капітула. Член Дирекції Фундації “Спадщина” з Чікаґо подр. Христя Верещак вітаючи учасників З’їзду передала суму п’ять тисяч долярів на покриття коштів проведення З’їзду і других п’ять тисяч на Благодійний Фонд Захисту Патріотів через КУ СУМ. Коротку, але глибоко зворушливу мистецьку програму присвячену всім воїнам які полягли на Майдані та тим які сьогодні на передовій захищають Україну у війні проти Росії приготовила директор Ліля Вишновська, а учасниками інсценізації були молоді сумівці Саша Бойко, Христина і Нестор Явдошняк, Марта Вишновська і Володя Курчак. У музичній частині вечора учасники милувались співом Калини Куземчак при музичному супроводі Марії Прятко на фортепіяні, Катерини Фан на флейті і Романа Козіцького, мол. на ґітарі. Кульмінаційною частиною вечора був момент коли всі присутні увійшли в Планетарій. Після привіту директора музею, учасники змогли побачити як виглядав небовид у різних історичних часах важних для України та Спілки Української Молоді – між ними вечори 22-го січня 1918 і 1919 років; 30-го червня 1941 р.; 24-го серпня 1991 р., та інших. Незабутній вечір всі учасник завершили співом “Коли вечір, світять зорі”.

Під час нарад також відчитано ряд привітів від церковних та суспільно-громадських організацій які наспіли з нагоди ХXVIII З’їзду СУМ: Митрополит-Архиєпископ Стефан Сорока – Українська Католицька Архиєпархія у Філядельфії, Єпископ Павло Хомницький, ЧСВВ – Стемфордська Єпархія УГКЦ; Єпископ Венедикт Алексійчук – Чікаґська Єпархія УГКЦ, Єпископ Іван Бура – Єпископ-помічник Філядельфійської Архиєпархії УГКЦ; Єпископ Василь Лостен – Єпарх Емерит Стемфордський; Валерій Чалий – Посол України в США; Володимир Єльченко – Постійний представник України при ООН; Евген Чолій – президент Світового Конґресу Українців; Стефан Романів – голова Організації Українських Націоналістів; Андрій Футей – президент Українського Конґресового Комітету Америки – Богдан Качор – голова Світової Ліґи Українських Політичних В’язнів; д. Андрій Бігун – голова Світової Управи СУМ; Христя Верещак – голова ГУ ОЖ ОЧСУ, Степан Качурак – голова ГУ ООЧСУ; д-р Лариса Кий – Президент ЗУАДК; Борис Потапенко – в.о. голови Ради Українських Державницьких Організацій Світу; Марко Гованський – голова Організації Оборони Лемківщини; Аскольд Лозинський – президент Фундації Ураїнського Вільного Університету; Мирон Биц – президент Української спортової централі Америки й Канади; КУ СУМ в Україні – голова – Андрій Фендик; КУ СУМ в Канаді – голова Тамара Татарин; КУ СУМ у Великій Британії – голова – Зенон Фінів; КУ СУМ в Австралії – голова – Андрій Дума; КУ СУМ в Арґентині – голова – Каріна Нос;

Неділю, 26 жовтня, делеґати почали Святою Літургією, яку відслужив в Українській Католицькій Церкві Святого Архистратига Михаїла о. Кирило Ангелов.

На пропозицію уступаючої Крайової Управи СУМ XХVIІI З’їзд надав за довголітню працю в СУМ звання IІІ Ступеня наступним особам:

 • Даня Лавро – Нью Йорк – Виховник
 • Люба Смоляк-Микула – Виппані – Виховник
 • Ліза Возняк-Кравець – Йонкерс – Суспільник
 • Зоряна Дашавець-Ковбаснюк – Суспільник
 • Варвара Куземчак – Йонкерс – Суспільник

Уступаюча Крайова Управа надала за довголітню діяльність в СУМ звання IІ Ступеня наступним особам:

 • Надя Геленґа – Філядельфія – Виховник
 • Роман Козіцький, мол. – Йонкерс – Виховник
 • Таня Прятка – Стемфорд – Виховник
 • Андрій Леськів – Філядельфія – Суспільник

На пропозицію уступаючої Крайової Управи СУМ XХVIІI З’їзд за довголітню та жертвенну працю для розбудови СУМ надав звання “Визначного Члена СУМ” наступним подругам і друзям:

 • Лінда Гуперт – Клівленд
 • Роман Дрозд – Клівленд
 • Марійка Краснянська – Клівленд
 • Михайло Міґелич – Клівленд
 • Ольга Міґелич – Клівленд
 • Наталя Смолило – Клівленд
 • Петро Твардовський – Клівленд

Під час Крайового З’їзду, за взірцеву працю впродовж останніх трьох років, надано Переходовий Прапор Крайової Управи СУМ в Америці Осередкові СУМ ім. гетьмана Богдана Хмельницького в Клівленді. Святочне вручення голові Осередку подр. Ірині Твардовській та делеґатам з Осередку довершив уступаючий голова

Крайової Управи СУМ д. Юрій Микитин в супроводі членів Осередку СУМ ім. полк. Дмитра Вітовського в Палатайні, який впродовж останніх трьох років був Осередком-Першуном.

 

На жаль під час Зїзду не можна було обрати голови КУ СУМ. Кандидат, який погодився кандидувати кілька днів перед З’їздом з поважних-особистих причин повідомив, що не може прийняти пост голови. Тому номінаційна комісія запропонувала окрему резолюцію, яка була ухавлена більшістю голосів делеґатів, щоб каденція керівних органів СУМ була продовжена до кінця 2017 року, і вона ( ном. комісія) зобов’язується не пізніше як до 31-го грудня представити повний список керівних органів СУМ. Тому, що уступаючий голова зрезиґнував, головою КУ не цей термін стала 1-ий заступник голови КУ – подр. Леся Гаргай.

В дні 29-го грудня 2017 номінаційна комісія, за підписом голови д. Юрія Прятки, повідомила Президію З’їзду, що має узгоджений список нових керівних органів. Після відповідної підготовки, в днях 10 і 11-го січня 2018 року відбулось телеконференційне засідання делеґатів із номінаційною комісією для обговорення пропозиції , а зараз після цього проведено електронне голосування. У висліді голосування, яке провірила лічильна комісія в складі подр. Христі Верещак, голови товариського суду КУ СУМ і друзів Мирона Приймака – голови мандатно-верифікаційної комісії З’їзду і Стефана Щура – спів-голови підготовчого комітету проведення З’їзду, обрано наступні керівні органи СУМ в Америці на 2018 – 2020р:

ГОЛОВА КРАЙОВОЇ УПРАВИ СУМ – АДРІАН ДЛЯБОГА
(Біографічна довідка) – Друг Адріан понад 30 років є членом СУМ. Спочатку належав до Осередку СУМ в Асторії, Н.Й., а відтак до Осередку СУМ ім. ген.-хор. Тараса Чупринки в Нью Йорку. Будучи юнаком, д. Адріан був членом Відділу Юнацтва СУМ, та учасником сумівських юнацьких та вишкільних таборів. З успіхом закінчив українознавчі студії і склав матуру в Школі Українознавста Осередку СУМ в Нью Йорку. Протягом років у Відділі Юнацтва СУМ він виконував функцію Впорядника та Виховника, а в Управі Осередку він займав позиції заступника голови і секретаря. Крім праці в СУМ, він активний у місцевому Відділі УККА в Нью Йорку як референт зовнішніх зв’язків, та в Організації Оборони Чотирьох Свобід України ( ООЧСУ). Йому 40 років, а по професії він – адвокат.

КРАЙОВА УПРАВА

 • Леся Гаргай – перший заступник голови
 • Марійка Краснянська – другий заступник голови
 • Оля Тимош – секретар
 • Мирон Солтис – фінансово-господарський реф.
 • Надя Длябога-Адамо – організаційна реф. – схід
 • Ірина Твардовська – організаційна реф. – захід
 • Григорій Лісничий – організаційний реф. – північ
 • Христя Бігун – голова Крайової Виховної Ради
 • Роман Верний – Булавний
 • Марія Поліщук – референт таборування
 • Петро Крутяк – референт Дружинників
 • Адріяна Краснянська – референт комунікації
 • Роман Панчишин – референт СУМнет/Технології
 • Стефан Щур – заст. реф. СУМнет/ Технології
 • Андрій Бігун – член
 • Богдан Гаргай – член

КРАЙОВА КОНТРОЛЬНА КОМІСІЯ СУМ

 • Галя Турик – голова
 • Олесь Кий – член
 • Андрій Леськів – член
 • Руслана Россі – заступник
 • Павло Фіґоль – заступник

КРАЙОВИЙ ТОВАРИСЬКИЙ СУД СУМ

 • Христя Верещак – голова
 • Мирон Приймак – член
 • Роман Дрозд – член
 • Роман Козіцький – заступник
 • Роман Гуменний – заступник

КУРАТОРІЯ ВИХОВНОГО ФОНДУ СУМ

 • Оксана Бартків – голова
 • Марія Дрозд – секретар
 • Христя Екгарт – член

Президія З’їзду вітає з вибором новообраного голову КУ д. Адріана Длябогу і всіх членів керівних органів СУМ в Америці, та бажає їм обильних Божих ласк та багато успіхів у їхні праці для добра нашої Спілки в Америці.

Окреме признання та подяка належить всім тим членам КУ які не увійшли до Крайової Управи, але які протягом певного часу працювали там на різних постах. Зокрема дякуємо уступившому голові д. Юрієві Микитинові і бажаємо йому всього найкращого. Рівно ж з глибокою вдячністю зокрема відмічуємо д. Мирона Приймака, який був членом КУ СУМ протягом 15-ть років та подр. Вікторію Кавку за її 12-ти річну працю в КУ СУМ.

Рівно ж висловлюємо щиросердечну подяку спів-головам підготовчого комітету З’їзду – подр. Лярисі Грицик – Данненберґ і д. Стефанові Щур, як також відпоручникові Управи Осередку СУМ ім.30 червня 1941 р. д. Андрієві Горбачевському, які взірцево виконали своє завдання. Рівно ж велике признання та подяку складаємо на руки голови Осередку СУМ д. Михайла Капітули, всім членам управи Осередку СУМ в Йонкерсі та дирекції Дому Української Молоді за їхню гостинність.

Вичерпавши намічену програму, проголошуємо XXVIII Крайовий З’їзд закритим.

Нью Йорк, 13-го січня 2018 р

Честь України – Готов Боронити!

За Президію XХVIІI Крайового З’їзду СУМ в Америці:

Богдан Гаргай Мирон Солтис Ірина Твардовська – Оля Богун
Предсідник Заступник Секретарі