Спілка Української Молоді відзначила своє 90-ліття

0
342

 

Спілка Української Молоді, яка охоплює членство у 10 країнах світу, відзначила днями своє 90-ліття.

 

Урочисті з цієї нагоди відбулися у м. Львів де, в приміщенні Українського католицького університету, зібралося близько 300 СУМівців з України, Канади, США, Німеччини, Бельгії, Австралії, Великобританії, члени Світової Управи Спілки, численні запрошені.

group image 3

Учасники святкування з нагоди 90‐ліття СУМ.  Львів, Україна

 

Особливими гостями ювілею були родини українських СУМівців Євгена Войцехівського та Віталія Волкотруба, які загинули в зоні проведення антитерористичної операції, захищаючи незалежність і територіальну цілісність України.

 

Вшановуючи їхній героїчний Чин та віддаючи, в, їх особі, шану всім українським воякам, які пожертвували життям задля захисту Батьківщини, Світова Управа Спілки Української Молоді прийняла рішення про нагородження, посмертно, найвищою організаційною відзнакою- «Залізним хрестом заслуги» вихованців Спілки: бійця батальйону «Айдар», командира розвідувальної групи «Холодний Яр» Євгена Войцехівського, який загинув 7 липня 2014 року під час нападу озброєних терористів на комендатуру міста Щастя, та бійця 3-го полку спецпризначення Віталія Волкотруба, який загинув 29 серпня 2014 року в бою під Ілловайськом.

 

Нагороди вручили дружинам, дітям та батькам полеглих Героїв.

 

Доречно згадати, що за всі 90 літ діяльності СУМ, така відзнака вручалася лише один раз – загиблому 11 вересня 2001 року, під час порятунку людей з-під завалів зруйнованих терористами хмарочосів, американському СУМівцю – офіцеру поліції, парамедику Івану Скалі.

 

group image 4

Вручення бойового прапора бійцем СУМівцем. Прапор передають Голові Світової Управи СУМ Петру Думі

 

Про готовність багатьох поколінь СУМівців жертовно служити Богові та Україні наголосив у своєму виступі голова Світової Управи Петро Дума.

 

Звертаючись до присутніх, він, зокрема, зазначив: «Уже 90 років під гаслом “Бог і Україна” та зі своїм кличем “Честь України – Готов Боронити” Спілка Української Молоді виховує тисячі українців по всьому світу, як свідомих людей свого народу та інформує Західний світ про долю Україні».

 

Член СНУМ у 90-тих роках, а тепер – єпископ-помічник Львівської архиєпрахії УГКЦ владика Венедикт (Алексійчук),вітаючи молодь, зазначив: найбільше, що з тих буремних часів він взяв для себе це –відвагу приймати рішення, висловлювати думку та мати певну позицію. «Особі, яка дорослішає, дуже важливо, мати поряд когось, хто б допомагав їй формуватися як особистість, пізнавати ідеали. Я переконаний, що Спілка Української Молоді у цьому сенсі завжди добре виконувала це завдання».

 

Від імені ректорату Українського католицького університету СУМ привітав проректор УКУ Мирослав Маринович. «Я вітаю, вас як партнерів нашого університету, – звернувся він, – зокрема тому, що ми намагаємося сформувати правильну ціннісну основу, на якій стоїть наше життя. Вам важливо розуміти нові виклики майбутнього, щоб втілити головне завдання організації – “Честь України – Готов Боронити”. Бо честь України у нинішніх умовах часто вимагає нестандартних підходів, зміни тактики, пріоритетів. Тож, будьте відкриті. Просіть у Бога благословення на усі ваші справи».

 

Олег Синютка, голова Львівської обласної державної адміністрації зачитав привітання Президента України. У вітальному зверненні Петро Порошенко зокрема подякував СУМу за підтримку України на міжнародному рівні.

 

На думку Олега Синютки, зараз в Україні є важливими дві речі – єдність та людський потенціал, який треба скеровувати на вирішення зовнішніх проблем: «Потрібно, щоб ідеї СУМу торкнулися якомога більшої кількості людей. Бо той, хто пройшов вашу школу, стає справжнім українцем», – підсумував  голова Львівської ОДА.

 

Міський голова Львова Андрій Садовий побажав організації успіхів та процвітання, щоб діяльність СУМу надихала наступні покоління до праці.

 

Привітання для Спілки також надійшли від Прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка, Глави Української Греко-Католицької Церкви Блаженнішого Святослава Шевчука, Міністра молоді та спорту України Ігоря Жданова, Світового конгресу українців Євгена Чолія.

 Привітання Президента України Петра Порошенка

Привітання Прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка

 

 

Тарас Рондзістий, директор Центру національного відродження зачитав привітання від СУМівця, голови Проводу ОУН (бандерівців) Стефана Романіва.

 

group image 2

Виступ на історичній конференції члена СУМ в Нью‐Йорк, голова СУМ в Америці 1980‐1989 років, Аскольда Лозинського. Тема: «СУМ в діаспорі в змаганню за незалежність Батьківщини»

 

По завершенні офіційної частини відбулася наукова конференція «На службі Богові й Україні», учасники якої мали на меті поглянути у ретроспективу діяльності Спілки, та, крізь призму минулого, окреслити її сьогодення й перспективи розвитку.

 

Кандидат історичних наук Володимир Муравський (м. Львів) у своїй доповіді торкнувся теми судового процесу над Спілкою визволення України та перших етапів заснування СУМі зародження СУМівської ідеї.

 

Місток між двадцятими роками минулого століття та відновленням, у сорокових роках, Спідки Української Молоді на еміграції, перекинув у своїй доповіді дослідник історії молодіжного руху, публіцист та письменник Святослав Липовецький (м.Тернопіль), а довголітній голова Світового конгресу Українців, член СУМ Америки Аскольд Лозинський розвинув цю тему у своєму викладі, розповівши про діяльність Спілки в діаспорі, спрямовану на здобуття незалежності Батьківщини.

 

Про передумови відновлення СУМ (СНУМ) в Україні у кінці 80-х років розповіли безпосередні учасники цього етапу становлення організації Андрій Соколов та Орест Тучковський (м.Львів).

 

А підсумувала сказане, зосередивши увагу присутніх на особливостях виховної системи в СУМі, голова Світової Виховної Ради Неля Лавриненко (м.Київ).

 

Також учасники ювілейної зустрічі мали нагоду подивитися відеофільм, присвячений основним віхам розвитку організації та її нинішньому стану, а також переглянути світлини фотохроніки, зібрані в рамках виставки «Вгору прапори!».

 

Продовжились святкування музичною вечірньою програмою, на якій виступив СУМівський Вокально-інструментальний ансамбль «Передзвін» з Калуського осередку, гурт «Рай Із Твоїх Снів» зі Львова, вокалістом якого є СУМівець Віктор Добко також з  музичним привітанням виступив СУМівець, член Мюнхенського осередку СУМ Німеччини друг Андрій Несмачний.

Приємним подарунком для всіх присутніх був виступ гурту «Мері». Також свою творчість подарувала всім присутнім Оля Вовк, зачитавши авторського вірша про СУМ.

Під час святкувань відбулось нагородження переможців конкурсу СУМівського вірша та пісні. Приємно що перемогу в цьому конкурсі святкували СУМівки з Київського осередку Олеся та її мама Людмила Юрченки.

 

27 вересня ювілейні урочистості розпочалися спільною молитвою під час Літургії в Архикатедральному соборі Святого Юра.

 

Після цього СУМівці вирушили на гору Маківка.

 

Ця вершина має особливе значення для організації, адже тут, 19 серпня 1989 року, було проголошено про створення «Спілки Незалежної Української Молоді», яка стала ідейною попередницею відновленої СУМ в Україні.

 

І тому саме тут, з нагоди Ювілею Спілки, й було відкрито пам’ятну таблицю на честь заснування організації.

 

Символічно, що кріпиться вона до двох велетенських каменів, пофарбованих у кольори національного прапора. Так само на вірності національній ідеї й кріпиться діяльність Спілки Української Молоді, яка, відзначивши своє 90-річчя, впевнено крокує у майбутнє, залишаючись молодою духом та сильною своєю вірою у краще майбутнє Батьківщини, творцями якого є її членство.

 

group image 5

Освячення пам’ятної дошки в підніжжі гори Маківка, Львівська область, Україна

 

6

Освячення пам’ятної дошки в підніжжі гори Маківка, Львівська область, Україна

 

7

Учасники мандрівки до гори Маківка

 

8

Святкова збірка у підніжжя г. Маківка

 

9

Пам’ятна дошка поставлена з нагоди 90‐ліття СУМ та 25‐ліття відновлення СУМ в Україні