Тарас Шевченко та національно-визвольної боротьби

0
4562

Місце Т.Шевченка (1814-1861) в українському суспільстві і в українській культурі особливе. За більшовицьких часів він був офіціозним символом радянської України. Нині він є офіціозним символом нової, незалежної України. Тоді він подавався в граніті як постать гнівного, похмурого старого нащадка гайдамаків. Сьогодні виробляється новий канонічний образ страдника, пророка, святого.

Маючі величезні задатки громадсько-політичного діяча, про що свідчить вплив Т. Шевченка на кирило-мефодіївців, він зумів реалізувати свій величезний духовний потенціал через свою мистецьку, передусім поетичну творчість. І в цьому вчені вбачають найбільшу загадку його феномену.

Ідеї національно-визвольної боротьби, державної незалежності, заклик до рішучих дій проти насильства червоною ниткою пронизують більшість творів Шевченка. Він розвіював ілюзії кріпаків щодо “доброго царя”, гнівно картав Петра І, Катерину II і свого сучасника Миколу І. До повалення самодержавно-кріпосницького ладу закликали його “Сон”, “Кавказ”, “І мертвим, і живим…” та інші твори. Із шкільної парти всім українцям відомий знаменитий “Заповіт”, де поет закликає: “…вставайте, кайдани порвіте і вражою злою кровю волю окропіте”.

Тарас Шевченко – людина високої гуманності. Його творчість пройнята глибокою людяністю, добротою, милосердям, щирою людською солідарністю навіть і тоді, коли змальовуються криваві картини покарання, зокрема шляхти гайдамаками. “Болить серце, – писав поет, – як згадаєш: старих слов’ян діти впились кров’ю…”.

Тарас Григорович зробив велетенський внесок у пробудження і формування національної свідомості Українського народу, в розвиток української та світової культури. Ідеї, думки, вся творчість Шевченкового генія стала тим живим феноменом, який далі розвивається вже в свідомості Українського суспільства. Як актуально сьогодні звучать безсмертні Шевченкові слова:

“Свою Україну любіть, Любіть її… во время люте, В останню тяжкою хвилину, За неї Господа моліть.”

З нагоди вшанування 104-річчя від дня народження Тараса Шевченка, КУ СУМ вітає осередок СУМ в Аделайді який є названий під патрона нашого Українського славного кобзаря, Тараса Шевченка.

Гартуйсь!!!