СІЧЕНЬ: СУМівський історичний календар

0
1044


Пропонуємо Вашій увазі перелік січневих дат та подій з історії Спілки Української Молоді.

1 січня 1909 року – в с.Старий Угринів на Прикарпатті народився один із чільних ідеологів і теоретиків українського націоналістичного руху, Голова Проводу Організації Українських Націоналістів Степан Бандера. Попри політичну діяльність, багато уваги приділяв вихованню молоді. Двоє з трьох його дітей – Андрій і Леся, часто їздили на табори Спілки Української Молоді. Відвідував їх та зустрічався з таборовиками й Провідник. Його онук – журналіст Степан Бандера (молодший), є членом СУМ.

1 січня 1963 року – побачило світ перше число СУМівського журналу «Крилаті».

2 січня 2007 року – завершився Крайовий табір Сум в Австралії, з нагоди 60-ої річниці відновлення Спілки Української Молоді в Діаспорі.

3 січня 2006 року – вихованець СУМ Ввладика Павло Патрикій (Хомницький) призначений єпархом Стемфордським УГКЦ (США). Вічні обіти склав 1 січня 1988 р. у Римі.

5 січня 1972 року – органами КҐБ у місті Чоп на кордоні з Чехословаччиною заарештовано громадянина Бельгії, активного члена СУМ Ярослава Добоша. Йому було пред’явлено звинувачення у веденні ворожої діяльності на території УССР.

6 січня 2002 року – на 78 році життя помер член СУМ Австралії Дмитро Решітник  «Лев». Його улюбленим зайнаттям було виховання молоді. В СУМ-і займає провідні позиції – голова ос. ім. Тараса Шевченка, мав ІІІ-ий ступінь Виховника, був головою Контрольної комісії СУМ і до смерті – дорадником управи осередка, член редколегії видання Історії осередку СУМ-у.

12 січня 1994 року – у с.Вівся Чемеровецького району Хмельницької області було створено осередок СУМ, до якого увійшли молоді вчителі Вівсянської школи. Але вже на другий день, 13 січня осередок був незаконно заборонений.

12 січня 2008 року – в приміщенні монотеатру «Кут» Хмельницькою міською організацією Спілки Української Молоді в Україні було проведено поетичний вечір Василя Стуса

14 – 16 січня 1966 року – відбулися четверта і п’ята сесії Європейської частини VIІІ Конгресу СУМ. Його учасники, кількістю 28 делегатів (35 мандатів) презентували Австрію, Бельгію, В. Британію, Францію та Німеччину.

16 січня 1968 року – в селі Борщівка Костопільського району Рівненської області народився майбутній єпископ-помічник Львівської архиєпархії УГКЦ, член СНУМ владика Венедикт (Алексійчук).

16 січня 2004 року – відійшов у вічність член СУМ Австралії Іван Легкий. Був організатором, промотором та виконацем в творенню українського життя на чужині.

17 січня 2018 року –  внаслідок мінометного обстрілу, в промзоні м.Авдіївка на Донеччині, смертельні осколкові поранення дістав вихованець Смілянського осередку СУМ в Україні, 34-річний український військовик Михайло Дімітров. Похований в с.Костянтинівка Смілянського району. Посмертно нагороджений найвищим відзначенням СУМ – «Залізним Хрестом Заслуги».

19 січня 1912 року – в м.Тернопіль народився Голова Проводу ОУН, друг СУМ Ярослав Стецько.

22 січня 1919 року – у Києві відбулося урочисте проголошення Акту Злуки Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки в єдину українську державу.

24 – 25 січня 1970 року – у Лондоні відбулася друга частина IX Конгресу СУМ.. Головою Центральної Управи обрано др.Омеляна Коваля.

20 – 24 січня 2011 року – відбувся перший юнацький табір СУМ на терені Нової Зеландії. Його учасниками стали майже 40 осіб, – переважно це усі поселенці, котрі прибули з рідних земель до Нової Зеландії після проголошення незалежності України.

23 січня 2011 року – танцювальний ансамбль«Поділля» СУМ Великої Британії дійшов до півфіналу на телевізійні програмі “Got to Dance, яка транслюється на каналі Sky 1. На початок конкурсу у серпні 2010 року було 3000 виступів.

26 січня 2001 році – на надзвичайному Синоді єпископів владика Любомир Гузар обраний Верховним Архиєпископом УГКЦ. Під час душпастирювання в США о.Любомир був капеланом оселі СУМ в Еленвіл.

26-29 січня 1952 року – в Брюсселі (Бельгія) відбувся IV Світовий Конгрес СУМ. Головою Центрального Комітету обрано О.Калиника.

28 січня 1993 року – в м.Суми за ініціативою та на кошти СУМ “Сумщина” з нагоди річниці крутянської звитяги було встановлено пам’ятного Хреста загиблим за Україну споконвіку і до наших днів. Відбувся смолоскипний похід сумівської молоді вулицями міста. Під час відкриття Хреста було проведено мітинг, на якому виступив зокрема голова СУМ “Сумщина” Віктор Рог та відслужено молебень на честь Героїв.

29 січня 1918 року – біля залізничної станції Крути, за 130 кілометрів на північний схід від Києва, відбувся героїчний бій між 4-тисячним підрозділом російської Червоної гвардії під проводом есера Михайла Муравйова та загоном із київських курсантів і козаків «Вільного козацтва», що загалом нараховував близько чотирьох сотень вояків. У 2018 році Світова Управа Спілки Української  Молоді запровадила Відзнаку Юнацтва СУМ «Крути-100», в пам’ять про молодих вояків – учнів та студентів, що боролися й віддавали своє життя за Україну. Здобути відзнаку могли члени Юнацтва СУМ, виконавши ряд практичних та теоретичних завдань.

30 січня 1960 року – Українсько-Американська Молодеча Рада в м.Чикаго відзначила українського поета, автора вірша «Три букви СУМ» Романа Завадовича Почесною грамотою «за творчу працю для української молоді».

29 – 30 січня 1966 року – в Торонто (Канада) відбувалися наради другої частини VIІІ Світового Конгресу СУМ. Крім делегатів з Канади, прибули делегати СУМ із США, Англії, Німеччини, Бельгії, Австралії і ін.