ЛИПЕНЬ: СУМівський історичний календар

0
811

Пропонуємо Вашій увазі перелік липневих подій різних років, пов’язаних з історією становлення та діяльності Спілки Української Молоді.

 1 липня 1951 року – в Торонто відбувся Перший Великий Здвиг СУМ в Канаді.

1 липня 1974 року – український політв’язень Валентин Мороз розпочав безтермінове голодування, домагаючись переведення з тюрми до табору. СУМівці чимало приклалися до справи звільнення В.Мороза та облаштування його побуту на еміграції.

4 липня 1948 року – в м.Торонто організовано перший осередок СУМ в Канаді.

5 липня 1986 року – у Мюнхені помер голова Проводу ОУН Ярослав Стецько, який приділяв велику увагу розвиткові організованого українського молодіжного руху, в тому числі й Спілки.

6 липня 1904 року – народився український політичний діяч, публіцист, один із ідеологів Організації Українських Націоналістів Степан Ленкавський, який активно цікавився розвитком СУМ.

6 липня 1946 року – у Мюнхені відбулася нарада організаторів СУМ з 7 існуючих осередків, які об’єднували понад 200 осіб членства. Утворено Центральне організаційне бюро СУМ, яке очолив Михайло Сердюк.

7 липня 2014 року – у бою із терористами в м.Щастя Луганської області героїчно загинув сумівець, командир спецпідрозділу глибокої розвідки «Холодний Яр» Євген Войцехвський «Чех». Посмертно нагороджений сумівським «Залізним хрестом» та орденом «За мужність» ІІІ ступеня.

8-17 липня 1988 року – у Римі та в Стамбулі відбувся ІV Світовий Злет Спілки Української Молоді, присвячений тисячоліттю Хрещення Русі-України. Учасниками Злету стали приблизно 450 сумівців та гостей.

9 липня 1988 року – у Римі відбулася зустріч учасників ІV Світового Злету СУМ із Святішим Отцем Іваном Павлом ІІ. Сумівці вручили Папі Римському різьблену тарілку з відзнакою Злету і писанки з зображенням Володимира Великого.

10 липня 1991 року – під час знищення зловмисниками одного із пам’ятників Степану Бандері в с.Старий Угринів на Франківщині був поранений член Калуської Спілки Незалежної Української Молоді Василь Максимчук, який охороняв монумент.

11 липня 1988 року – зустріч учасників ІV Світового Злету СУМ із членами Спілки: головою Організації Українських Націоналістів Василем Олеськівим і президентом ЦК АБН Славою Стецько.

11 липня 1992 року – Центральна Управа Спілки Української Молоді прийняла письмову заяву Центрального Проводу СУМ в Україні стати асоціативним членом Всесвітнього СУМ та запросила голову ЦП СУМ в Україні ввійти до Центральної Управи з правом дорадчого голосу.

12 липня 2917 року – на мівських стадіонах Калуша та Коломиї (Івано-Франківська обл., Україна) стартував міжнародний турнір з футболу “Кубок Крила Дружби”. Змагання ініціювала Спілка Української Молоді в Америці.

13 липня 1988 року – офіційна делегація учасників ІV Світового Злету СУМ, у складі 22 осіб, під керівництвом друга Аскольда Лозинського, відбула до Стамбулу на зустріч з Константинопольським Патріархом Димитрієм І.

14 липня 1992 року – 14 молодіжних організацій та об’єднань України, в тому числі й СУМ, створили Український Національний Комітет Молодіжних Організацій (УНКМО).

16 липня 1990 року – Верховна Рада Української PCP прийняла Декларацію про державний суверенітет України. Участь у прийнятті цього важливого документу брав Голова Крайової Управи СУМ України, народний депутат України, член депутатського об’єднання «Народна рада» др.Ігор Деркач.

16 липня 1979 року – в м.Кам’янка  Черкаської області народився сумівець, командир спецпідрозділу глибокої розвідки «Холодний Яр» Євген Войцехвський «Чех». Героїчно загинув 7 липня 2014 року в бою із терористами в м.Щастя Луганської області. Посмертно нагороджений сумівським «Залізним хрестом» та орденом «За мужність» ІІІ ступеня.

17-26 липня 1976 року – у Монреалі (Канада) пройшов ІІ Світовий Злет СУМ за участі 482 осіб з 6 країн. 

18 липня 1946 року – вважається днем заснування першого осередку СУМ на еміграції. З цієї нагоди у 1950 році Центральний Комітет СУМ запровадив окреме свято.

19 липня 1996 року – у м.Атланта (США) розпочався Світовий Злет Дружинників СУМ.

21 липня 1992 року – Міністерство юстиції України зареєструвало статут Спілки Української Молоді.

25 липня 2017 року – на 84-му році життя відійшов у Вічність політв’язень, Почесний член СУМ в Україні др.Нестор Зарічний. У далекому 1948 році він, у 15-літньому віці, разом із побратимами створив у с.Кошляки Тернопільської області перший в повоєнній Україні підпільний осередок СУМ. Отримав за це присуд – 25 років сталінських таборів. Після здобуття Україною омріяної незалежності він активно працював у громадському середовищі та парафіяльній родині. За особливі заслуги перед організацією ХVI Конгрес СУМ відзначив др.Нестора Зарічного Грамотою Признання, а в 2007 році XII Крайовий З’їзд Спілки Української Молоді в Україні проголосив його Почесним членом СУМ в Україні.

25-30 липня 1995 року – в с.Делятин Івано-Франківської області відбувся вишкільний табір СУМ ім.Григорія Ващенка.

27 липня 2017 року – виконувачем обов’язки Міністра охорони здоров’я України призначено члена осередку СУМ у Нью-Йорку (1995-2013) Уляну Супрун.

30 липня 1991 року – рішенням прокуратури Тернопільської області реабілітовані засновники підпільної організації СУМ с.Кошляки Нестор Зарічний, Ростислав Зарічний, Мирослав Загрійчук та Ярослав Чучвала.