Юнацтво СУМ в Америці вшанувало пам’ять Героїв Базару

0
73

Відбулася мандрівка Старшого Юнацтва СУМ в Америці, присвячена вшануванню пам’яті Героїв Базару.  Зустріч зорганізувала Робоча Група Крайової Виховної Ради та гостив Відділ СУМ Пассейк котрий має назву «Базар».   

У прогульці брало участь 29 сумівців (13-17 років) з різних осередків Америки.  До складу команди увійшли подруга Христина Долинюк (Комендант), подруга Калина Фіґоль (Бунчужна), подруга Христина Йосипів (Писар), подруга Христя Баб’як-Бігун (Голова Крайової Виховної Ради) та Виховники: подруга Оля Фіґоль, подруга Ліліяна Худолій, друг Віктор Курилик. 

Формальна частина зустрічі розпочалася СУМівським Апелем та панахидою за полеглих героїв, котру відправив отець Андрій Дудкевич.  

Під час Апелю подруга Христина Йосипів відчитала Святочний Наказ в котрому Команда закликала учасників брати приклад сили волі та віру в Бога від молодих юнаків Базару, котрі жили сумівським дороговказом «Честь України — Готов Боронити!»

Після панахиди, учасники вирушили в ліс, де вони поставили хрест та вінок в пам’ять полеглих, та вислухали гутірку про історичні події 1921 року  та геройську смерть 359 вірних українців у селі Базар на Житомирщині.   

Подруга Христина Долинюк розповіла що Герої Базару були вояками Української Народної Республіки, котрі хоробро билися в боях проти більшовиків та попали в російський полон. 

Вороги старалися в різний спосіб спонукати українців перейти на службу Москви. Але, замість зрадити Україну, відважний 20-річний юнак Степан Щербак виступив в імені всіх вояків такими словами:  «Я, козак 6-ої Стрілецької Січової Дивізії, від себе й козаків, яких знаю, кажу вам – ми знаємо, що нас чекає але ми не боїмося смерті і до вас служити не підемо.  Стріляйте! …  Український народ вам цього не пробачить!».   І з рядів залунало «Слава Україні!», а далі хлопці почали співати український національний Гімн.  Всіх 359 вояків розстріляно перед мешканцями містечка Базар.  

Суть дискусії була підкреслити важливість цієї історичної події навіть сьогодні, тa подумати як можна щоденно обороняти честь України в особистому житті. 

Коли зачало смеркати на дворі, відбулася святочна ватра і товариська зустріч.  Під мистецьким керівництвом подруги Оксани Телепко, сумівці співали улюблені сумівські, стрілецькі та повстанські пісні. 

Христина А. Долинюк