Андрея Кардаш: Де сумівці – там сумівський дух!

0
399


Одним із напрямків діяльності СУМ є організація молодіжного життя в середовищі української діаспори світу.

Над цим працює Референтура зовнішнього розвитку, яка вже має досвід успішного проведення літніх таборів для юнацтва в Португалії та Іспанії. А незабаром в Мадриді члени Референтури проведуть семінар з основ молодіжного виховання.

Напередодні цієї події ми поспілкувалися з одним із організаторів вишколу, членом Референтури зовнішнього розвитку, Головним Виховником Київського осередку СУМ в Україні подр.Андреєю Кардаш.

Андрея, Ти таборувала і в Іспанії, і в Португалії. Чи відрізняються українські діти в цих країнах від тих, що Ти зустрічала в Канаді чи Україні?

Діти – це діти. Всі діти різні, але діаспора в Іспанії і Португалії молодша, тому й вони набагато ближчі до дітей в Україні.

Табори в Іспанії і в Португалії були “експериментальними”, бо проводилися вперше. Але, чи вимальовується вже якийсь “середземноморський” стиль таборування? Що є характерного, особливого в них?

Таборування на тих теренах дуже відрізняється від інших. Через велику спеку влітку там треба пильно слідкувати за погодою. Але, варто тільки трохи адаптувати розклад звичайного табору і додати до розваг ігри в піску, й отримаємо наш звичайний улюблений сумівський табір. Адже, попри місце таборування – настрій табору роблять люди. То ж не забуваємо: там де сумівці – там сумівський дух, а, отже, й сумівський табір!

Як діти реагують на сумівську програму та виховників? Можливо, є якісь приклади, які найбільше запам’яталися?

Діти дуже гарно нас сприйняли. Ти більше, коли бачиш вже знайомі з попереднього табору  обличчя – це просто супер! А в Португалії нам пощастило, що були впорядники, які допомагали нам знайти спільну мову з таборовиками, бо їх було набагато більше і табір тривав довше. Діти обох теренів гарно сприйняли сумівську програму.

Які перспективи розвитку СУМу в цих країнах Ти бачиш? Які кроки слід зробити щоб тут було створено організаційні клітини?

Скоро їдемо в Іспанію на семінар для потенційних виховників. Виглядає, що вони зацікавлені в СУМ і хочуть щось почати. Думаю, якщо вони це самі захочуть, ми можемо їм допомогти.