ЗЛЕТ 2013 – Стаття та фотографії

0
558

zlet_banner_2013


Головна Сторінка – Обіжники та Правильники Злету – Матеріяли до Конкурсів – Розклад Конкурсів та Зайнять

Висліди і ЧисельністьСтаття та фото – Конкурс Мультимедії


2013Zlet_groupS

54-ий Злет Юнацтва СУМ

 

25-26 травня ц. р. на оселі Спілки Української Молоді (СУМ) в Елленвілі в штаті Нью Йорк в умовах, наближених до екстремальних, відбувся 54-ий Злет юнацтва. Ця довгоочікувана подія, незважаючи на песимістичні прогнози погоди, зібрала 471 учасників з 16  відділів юнацтва Америки та 2 відділів юнацтва Канади.

Вдягнені у сумівські однострої юнаки та юначки, які зібралися на першу збірку в суботу, заряджали бадьорістю та оптимізмом на відміну від дорослих, які ховалися від сирості й мряки у пухові безрукавки, дощовики та утеплені куртки. З цього приводу, пригадались жарти про непоступливість зими цього року в Україні, яка в кінці березня намела аномальну кількість снігу; тоді іронічні оптимісти говорили: “Перезимували зиму – перезимуємо і весну”. Не вірилося, що в кінці травня про подібне доведеться думати і нам в Америці. Після кількаденних дощів, бігові доріжки навколо стадіону були повністю розмиті (через що змагання з бігу були скасовані). Вночі температура впала до позначки 40 градусів за Фаренгейтом, а від сирості й холоду відчуття було – “швидше б сховатися десь у тепле місце”. Ідеї про таборування та ночівлю в наметах в таку погоду багатьом здавалися поза межами здорового глузду. Втім, батьки (переважно молодшого юнацтва) відділу зі Стемфорду були інакшої думки. Їхній великий та дружній табір викликав відчуття поваги не тільки тому, що вони разом долали екстремальні умови, а ще й тому, що саме в цьому виявлявся сенс усім добре відомого сумівського вітання “Гартуйсь!”

Так починався Злет очікувань, переживань та мрій про перемогу у своєрідному багатоборстві, що включає Конкурси Знання, Слова, Роїв, Мистецтва, Мультимедії та Спорту. Підготовка до Злету є важливим складником виховного процесу сумівської молоді. На це йдуть місяці роботи виховників, впорядників і, звичайно ж, самого юнацтва. Кожен може показати на що здібний, але найважливішою умовою є участь в усіх Конкурсах кожного юнака та юначки, за що даються підсумкові точки для всієї команди відділу. Відповідно до цього, нагороджуються як переможці в індивідуальних змаганнях, так і команди, які набрали найбільшу кількість точок.

Дебютанти Злету  відділ юнацтва з Палатайну представили цікавий жартівливий танець на мистецьку програму. Фото В. Курилика
Презентація мистецької програми відділу юнацтва з Чікаґо. Фото В. Курилика

Господарями цьогорічного Злету були осередок з Гартфорду та відділ юнацтва зі Стемфорду. На чолі з референтом Злету другом Юрієм Стецком вони  подбали за розміщення юнацтва та гостей з віддалених осередків та безліч організаційних деталей. Вже стало доброю традицією протягом останніх років розширення географії нових учасників у цій надзвичайній сумівській імпрезі. Цього року до змагань вперше приступили відновлений відділ юнацтва у Картареті та  відділ юнацтва з Палатайну (передмістя Чікаґо).  Окрім вищезгаданих двох відділів, на змагання  “злетілися” сумівці з Балтимору, Боффало, Виппані, Гартфорду, Ґошену, Джерзі Ситі, Етобіко (передмістя Торонто), Ірвінґтону, Йонкерсу, Клівленду, Стемфорду, Чікаґо, Монтреалю, Нью Йорку, Пассейку й Філядельфії.

Тематика цьогорічного Злету збігалася з річницями відзначення переломних подій історії України та визначних особистостей; зокрема, 1025-ліття Хрещення України, заснування козацтва та вшанування знакової особистості Дмитра Байди-Вишнивецького (ц.р. відзначаємо 450-ліття його смерті), а також 100-річчя з дня смерті Лесі Українки. Центральною темою все ж слід вважати відзначення 70-ліття Голодомору – геноциду українського народу в 1933 році. Окрім Конкурсу Знання, ця тема була основною в Конкурсах Мультимедії та декількох драматичних постановках Конкурсу Мистецтва. Відзначимо творчий підхід виховників та юнацтва у висвітленні цієї важкої теми та глибину розробки сценаріїв, які фокусувались на сучасному сприйнятті та збереженні пам’яті за невинно замордованими жертвами Голодомору. Коли закінчувалися останні кадри конкурсного фільму юнацтва з Палатайну, у багатьох присутніх на очах блистіли сльози. Незабаром, мультимедійні проєкти будуть виставлені на сайті СУМ (www.cym.org), де бажаючі зможуть переглянути їх.

Спортивна складова Злету зазнала змін через описувану вище негоду. Звичайно, змагання втратили у видовищності за відсутности бігових дисциплін, особливо естафет. Єдиною перевагою для глядачів, напевне, було те, що за всіма подіями можна було  спостерігати протягом цілого дня у неділю, коли виглянуло сонечко. Референти спорту працювали з подвійним навантаженням, бо їм випало заміряти результати близько 500 учасників в стрибках в довжину, метанні диску та кулі протягом одного дня замість двох. Центром уваги стали змагання з копаного м’яча, де традиційно у безкомпромісній боротьбі за головний трофей протистояли команди Йонкерсу та Пассейку. Ціна перемоги була надто високою; вражала боротьба обох команд по всьому полю – там були і продумані передачі, потужні удари та надійна гра воротарів. Пристрасті кипіли, свідченням чому були сльози розпачу гравців з команди Пассейку в кінці гри, які поступились “Крилатим” з Йонкерсу 1:3. Тим самим, “Крилаті” поквиталися за болючу поразку з рахунком 0:4 минулого року у фіналі вікової групи 9-12 років.

Змагання з відбиванки серед мішаних команд також були надзвичайно цікаві. Особливо виділялися своєю організованою грою та комбінаціями минулорічні чемпіони – перша команда з Пассейку. Цього року вони захищали свій титул проти 25 інших команд, які були розбиті на 3 групи. Змагання проводилися за скороченою схемою – перемагає команда, котра набирає 15 очок; при цьому команди міняються полями після 7-го очка однієї з команд. Потенційно, головними конкурентами команди з Пассейку повинні були б бути минулорічні фіналісти – команда з Йонкерсу. Але претенденти з Йонкерсу самі стали жертвою надзвичайної конкуреції та несподівано вдалої гри команд з Гартфорду, Нью Йорку, Нью Джерзі та другої команди з Пассейку. За додатковими показниками, Йонкерс не пройшов навіть у півфінал; найкраще місце у їх групі посіла команда Гартфорду, яку вони впевнено перемогли. У фіналі була цікава боротьба, але не було напруги. У Гартфорда було всього 4 гравців, серед яких одна дівчина. Вони дуже добре грали; іноді Павло Добощак дивував публіку своїми потужними ударами, але цього було замало проти такої досвідченої команди з Пассейку. Що ж, наступного року змагання будуть також цікавими через зміну поколінь, яка пройде в декількох командах. Пассейк має надійну зміну, яка зайняла 3 місце, потіснивши Нью Джезі, а Йонкерс повинен попрацювати над концентрацією, щоб не дарувати очки іншим командам у такому швидкоплинному турнірі. Хотілося б, щоб інші команди, особливо з Палатайну (в котрій було декількох високих гравців), розкрили свій потенціал  .

Як і минулого року, першість серед відділів здобула команда зі Стемфорду (Коннектикут), набравши 1320.9 точок. Другою була команда з Гартфорду (1144 точок), третьою із 1083 точками – найстабільніша команда (принаймні останніх 5 років) – команда Ґошену (Нью Йорк), яка завжди займає призове місце (за іроніє долі – лише не перше). Втім, стабільність – це ознака класу та згуртованості виховників, батьків та юнацтва. Хоча перемога відділу є найпочеснішою, стаючи взірцем проробленої роботи та демонстрацією командного духу, найголовніше – це участь юнаків та юначок у самому процесі. Саме у цьому ідея Злету споріднена з духом олімпізму – через участь у всіх змаганнях намагаютися досягнути максимального результату заради добра всієї команди. Цей досвід стане безцінним у подальшому житті.

Щоб перемогти індивідуально в загальному підсумку всіх змагань на Злеті, потрібно досягнути досконалости не тільки у спорті, але і в ідейно-патріотичному вихованні, мистецтві декламування віршів, знанні історії та культури України. У сьогоднішному світі, сповненому для юнацтва спокусами інтернету, відео ігр та телебачення, такий універсалізм допоможе їм у майбутньому стати вправними провідниками, які зможуть знаходити баланс в організації часу та визначенні пріорітетів у досягенні спільної мети, постійно  самовдосконалюватися та відкривати здатність “злітати” над повсякденністю буття з його недоліками та несправедливістю.

У зв’язку зі скороченою спортивною програмою, суперництво за першунство було надзвичайно високим. Серед молодшого юнацтва перемогу у першунстві здобула Софія Поліщук (56 точок, 1 місце); друге місце здобули двоє учасників  – Джастин Моргунський та Анастазія Пшик (обоє зі Стемфорду).  Серед старшого юнацтва Джесика Дем’янич (з Джерзі Ситі) здобула 1 місце, набравши 61 точку, Дана Курилик (з Нью Йорку) із набраними 60 точками здобула 2 місце, а Павло Добощак (з Гартфорду) із 58 точками – 3 місце. Усім першунам старшого юнацтва виповнилось 17 і це були для них останні змагання Злету; так що наступний рік відкриває можливість для старшого юнацтва інших вікових груп проявити себе.

Говорячи про традиції Злету, не можна не згадати про гасло цього року “Не правда родить мову, а мова родить правду”.  Ці слова Лесі Українки вкарбовуються в сутність сучасного буття України. Навіть в Америці проведення Злету, під час якого широко вживається українська мова та юнацтво вчить правдиву історію України є невеличкою, але все ж перемогою нашої мови та ідентичности над неправдою та сепсисом по відношенню до всього, що відбувається в Україні.

Важко передати в словах грандіозність заходу, який втілюється щорічно на оселі СУМ в Еленвілі у маловживаному українському слові “злет”. Масштабність усіх подій вражає. Їх неможливо повністю описати; найкраще – побачити на власні очі. Як спресована пружина, що випрямлюється, цілий рік тут пролітає в калейдоскопічній швидкості  різних змагань; мрії тут стають дійсністю й отримують крила до нових особистих та командних звершень, сповнення надій та зміцнення духу.

Крайова Управа СУМ дякує усім осередкам за участь та організацію окремих конкурсів та висловлює особливу подяку осередкові Гартфорд за успішне переведення цьогорічного Злету. Чекаємо всіх на 55-му Злеті юнацтва у 2014 році.

Віктор Курилик, пресовий референт Крайової Управи СУМ


ФОТОАЛЬБОМ

ЗЛЕТ 2013 – Випуск проекту «СУМ-ФІЛЬМ»

ЗЛЕТ 2013 – фрагменти

2013video_zlet_etc ЗЛЕТ 2013 – Фільм “Про СУМ, СУМІВСЬКІ ІДЕАЛИ та ЗЛЕТ ЮНАЦТВА”