Світова Сторінка СУМ в С.Ш.А. 2014 Баль Дебютанток СУМ – стаття, фото, відео

2014 Баль Дебютанток СУМ – стаття, фото, відео

0
2014 Баль Дебютанток СУМ – стаття, фото, відео

 

YCP_DEB-1357w
Дебютантки та ескорти з організорами 50-того Балю Дебютанток СУМ (світлина:YCP Studio)

Парсиппані, Н. Дж.– 1 березня 2014 року Спілка Української Молоді (скорочено СУМ) відзначила ювілейний – 50-тий Баль Дебютанток. Родичі, друзі й поверх 800 гостей зібралися у великій залі готелю Шератон, щоб урочисто відсвяткувати вступ у доросле життя двадцяти двох усміхнених та сповнених надій юначок з осередків СУМ у штатах Нью Йорк, Нью Джерзі та Мериленд.

Традиція Балю Дебютанток СУМ, яка бере свій початок 50 років тому, настільки переплелася з реальністю, що зараз важко уявити сумівське життя без цієї величавої імпрези. У далекому 1962 році на “карнавальних балах”, які проводилися в аудиторії Академії Святого Юра в Нью Йорку, все виглядало значно інакше. Тоді новоприбулі українські переселенці, які внаслідок ІІ світової війни опинилися в таборах біженців у Німеччині, Австрії та Бельгії, намагалися започаткувати в Америці ті традиції, які вони принесли з собою з  рідної України та з Європи. Однією з них було представлення молодих панянок перед гостями, щоб відзначити їхнє повноліття. Ці балі стали надзвичайно популярними в українських громадах Нью Йорку та навколишніх штатів. Уже в 1965 році Крайова Управа СУМ взяла ініціативу щодо офіційного проведення Балю Дебютанток для юначок СУМ. 

З тих пір Баль Дебютанток СУМ став помітною подією в житті української громади. Постійно збільшувалася кількість дебютанток (у 1969 році їхня кількість зросла до рекордної – 43); а також розширювалася географія проведення Балю (як правило, у різних місцях Нью Йорку та Нью Джерзі). Без сумніву, для дівчат, які дебютували цього року, це був історичний момент – вони долучилися до 770-ох панянок, які протягом 50-ти попередніх років урочисто вступили у доросле життя. Підтримання традицій Балю Дебютанток СУМ має надзвичайний життєстверджуючий сенс – разом із яскравими спогадами про казковий вечір усі дебютантки, їхні кавалери та сім’ї  отримують унікальний досвід спілкування, становлення характеру та вироблення принципів  громадського життя.

Формальне представлення дебютанток, як завжди, є ключовим моментом вечора. Оскільки цей вечір був особливим, після офіційного вітання гостей, Голова комітету з підготовки Балю Дебютанток подруга Лариса Блага-Татаренко представила історичну ретроспективу Балю Дебютанток СУМ протягом 50-ти років на основі відео монтажу фотографій Наталії Воробець. Еволюція стилю зачісок, одягу, манер, позування перед камерою, молоді обличчя виховників та знаних людей нашої громади знайшли емоційний відгук в аудиторії. Можливо, зачіски у стилі “бджолиного вулику” з 60-тих років чи сукні з високими плечиками з 80-тих років минулого століття сильно відрізняються від сучасних елементів стилю дебютанток, таких як корони зі штучними діамантами чи масивні бальні сукні; втім, відео показало, що незважаючи на зміни моди, незмінною залишається важливість підтримання нашої сильної та різноманітної української спадщини.

Іноді, прості фрази, попри свою зовнішню банальність, можуть справді відкривати глибинний історичний зміст. Однією з таких фраз, в яку хочеться вірити у ці дні – це “краса врятує світ”. Як би хотілося, щоб красиві, юні обличчя дебютанток, їх кавалерів та усіх друзів, які прийшли привітати їх з повноліттям могли врятувати світ від агресії та брехні, особливо тієї, що зараз ллється на Україну з боку Росії у зв’язку з подіями на Майдані та анексією Криму. Саме зважаючи на політичний розвиток подій в Україні, програма вечору включала офіційну хвилину мовчанки. Голова Крайової Управи СУМ друг Андрій Бігун звернувся до присутніх зі словами солідарности та єдности з українським народом, визнання боротьби та пожертви наших братів та сестер, які відстоюють волю та гідність України.  Владика Павло Хомницький прочитав молитву за Україну, в той час як дебютантки запалили свічки як символ вічного вогню в пам’ять за загиблими героями Майданую.

Debutantes with their escorts dancing the "Viennese Waltz" - photograph by YCP Studio
Дебютантки та ескорти танцюють Віденський Вальс (світлина: YCP Studio)

Господарі цьогорічного Балю Дебютанток подруга Оля Фіґоль та друг Юрій Симчик були відповідальними за офіційне представлення дебютанток та проведення церемонії. За традицією, кожна дебютантка, одягнена в довгу білу сукню та довгі білі рукавички до ліктів, спочатку підходила привітати своїх батьків в глибині танцювального майданчика. Потім відбувався ключовий момент: дебютантка отримувала від матері букетик свіжих квітів, а кавалер, вклоняючись, фактично просив дозволу у батьків далі супроводжувати їхню дочку. В той час як кавалер вів дебютантку по колу танцювального майданчика, кожен з присутніх намагався подарувати дебютантці свою посмішку та тепло, а господарі Балю розповідали громаді про її основні досягнення та плани на майбутнє.

Цього року cумівська громада мала шану вітати наступних дебютанток: Богдану Бартків (з Jersey City, N. J.) у супроводі Маркіяна Блажейовського; Оксану Бігун (з Pine Bush, NY) у супроводі Стефана Кобилецького; Таню Алексу Біланич (з Whippany, NJ) у супроводі Павла Тимківа; Тересу Дуду (з Pearl River, NY) у супроводі Матея Томашевського; Олесю Греб (з Jersey City, NJ) у супроводі  Богдана Николина; Христю Гудиму (з Millersville, MD) у супроводі Олександера Зелеза; Iванну Анастазію Кликс (з Wallington, NJ) у супроводі Олеся Бігуняка; Оксану Надіяну Климко (з Yonkers, NY) у супроводі Михася Бетлея; Анастасію Юлію Коваль (з Montclair, NJ) у супроводі  Петра Ниша; Калину Галю Мельник (з Long Island City, NY) у супроводі Павла Сениці; Марію Плісак (з Woodside, NY) у супроводі Михайла Поповеча; Мар’яну Пилипів (з Randolph, NJ) у супроводі Стефана Палилика; Калину Алексис Ріду (з Morris Plains, NJ) у супроводі Ріяна Завойського; Роксоляну Сікиринську (з Yonkers, NY) у супроводі Тараса Гальви; Юстину Скальску (з Yonkers, NY) у супроводі Едуарда Фая; Марію Сороку (з Livingston, NJ) у супроводі Андрія Смита; Христину Струсу (з Jersey City, NJ) у супроводі Максима Когена; Аліну Сидоренко (з Bronx, NY) у супроводі Николи Васічка; Ксеню Вітович (з Rego Park, NY) у супроводі Александра Гумена; Юлію Вознюк (з South River, NJ) у супроводі Петра Худолія; Стефку Васічко (з Yonkers, NY) у супроводі Миколи Дуди; Адріанну Ватсон (з Binghamton, NY) у супроводі Стефана Чумака.

Debutantes dancing the "Viennese Waltz" - photograph by YCP Studio
Кружляння під час виконання Віденського вальсу (світлина: YCP Studio)

Після представлення, подр. Марія Сорока від імені усіх дебютанток зачитала “Приречення” – символічну обітницю, в якій дебютантки обіцяють жити й творити заради добра нашої нації. Вітаючи юних сумівок з дебютом, друг Андрій Бігун побажав їм підтримувати СУМ своєю активною участю в діяльности організації. Кульмінацією вечора, звичайно ж, був Віденський вальс дебютанток зі своїми кавалерами, який у чудовому стилі схореографував Григорій Момот. Плавні рухи по колу та кружляння майстерно сплітали гармонії піднесеного настрою. На закінчення церемонії, кожна дебютантка станцювала вальс зі своїм батьком. Вечеря і обговорення вражень відбувались під звуки музики, які награвав маестро Славко Галатин.

Святкування золотого ювілею Балю Дебютанток СУМ для присутніх мало ще декілька додаткових бонусів. В окремій кімнаті були зібрані світлини кожного з п’ятдесяти Балів Дебютанток. Гості й пари колишніх дебютанток з ескортами із захопленням шукали себе та знайомих на світлинах, позували зі своїми друзями, з якими не бачилися багато років. Потім, вони мали змогу сфотографуватися, приміряючи своє обличчя в отворі стилізованої світлини одного з ранніх балів. Найзворушливішою у святкуванні була мить, коли для загальної світлини викликали кожну жінку чи дівчину, яка дебютувала за останні 50 років. Більш ніж 500 жінок та дівчат вийшли на танцювальний майданчик, і всі разом вони вигукували урочисто “Дебютантки!” 

Debutantes celebrating 50 years! - photograph by YCP Studio
Святкування 50-ліття дебютантками (Світлина: YCP Studio)

Оркестри “Грім” з Нью Йорку та “Звук” з Монтреалю забезпечили якісну танцювальну музику протягом усього вечору. А традиційна “коломийка” продемонструвала юнацький запал кавалерів та вміння дебютанток навіть у елегантних довгих сукнях виконувати складні елементи українських народних танців.    

Проведення Балю стало можливим за спонсорської підтримки Федеральної Кредитової Кооперативи СУМА (Йонкерс, Н.Й.), Української Національної Федеральної Кредитової Спілки, Домівки СУМ у Йонкерсі та Федеральної Кредитової Кооперативи “Самопоміч” (Нью Йорк). .

Організаційний Комітет Балю Дебютанток 2014, який працював у складі Лариси Благої-Тaтаренко (Голова), Олі Фіґоль, Дарки Горбачевської, Наталки Горбачевської, Мирона Приймака, Каті Куцини та Олі Загнійної,  висловлює щиру подяку Крайовій Управі СУМ, великій кількості волонтерів, дебютанткам, батькам за зразкове виховання та колосальні організаційні зусилля та кавалерам за професійне виконання обов’язку супроводжувати дебютанток! Особлива подяка Комітету з відзначення 50-літнього ювілею Балю Дебютанток СУМ Богдану Гаргаю (Голова), Ґені Кузьмович-Благій та Христині Вілліс.

Казковий вечір під назвою “Баль Дебютанток СУМ 2014” закінчився, а Організаційний Комітет вже розпочав роботу над проведенням 51-го Балю Дебютанток СУМ 2015. Він відбудеться 14 лютого 2015 року. Не пропустіть цю подію!.

– Наталка Горбачевська, член Комітету з Організації Балю Дебютанток 2014

– Віктор Курилик, пресовий референт Крайової Управи СУМ

2014DebVideo
Баль Дебютанток СУМ 2014 року – (лінк до відео)

 

50yearsDebVideo
50 років Балю Дебютанток СУМ в Америці – ретроспектива (лінк до відео)