ГРУДЕНЬ: СУМівський історичний календар

0
712

Грудень багатий на події та дати, пов’язані з історією Спілки Української Молоді та її членства. Пропонуємо вам ознайомитися з їх переліком.

5-6 грудня 2009 року – на Київщині відбувся ХІІІ Крайовий З’їзд СУМ в Україні. Головою КУ обрано подр.Нелю Лавриненко.

6 грудня 2000 року – відійшов у вічність колишній голова СУМ в Бельгії Іван Левицький. Покійний народився в селі Білі Ослави 10-го жовтня 1930 року. Був активним і відданим членом українського громадського життя та довголітнім головою Крайової Управи СУМ в Бельгії (1976-2000). Його життя було служінням ідеалові “Бог і Україна”. Похорон відбувся 11 грудня в місті Кур-сент-Етьєн.

8-9 грудня 2001 року – у Києві в відбувся ІХ Крайовий З’їзд СУМ в Україні. Участь в його роботі взяло 66 делеґатів з усіх осередків. Головою Крайової Управи став Ігор Симчич, який у 1995-1999 роках вже перебував на цій посаді.

12 грудня 1919 року – народився педагог і психолог, політичний і громадський діяч, довголітній член Виховної Ради Спілки Української Молоді Григорій Васькович. Помер 22 вересня 2008 року. Похований у Львові.

12 грудня 1991 року –  прокуратура Тернопільської області реабілітувала одного з засновників підпільної СУМ с.Кошляки Ярослава Бакалюка.

12 грудня 2006 року – помер булавний УПА, письменник, член Сіднейського осередку СУМ в Австралії Юрій Борець «Чумак».  Завдяки його плідної праці і організаційного хисту збудовано для осередку СУМу Дім Української Молоді.

13 грудня 1994 року – у Харкові відбулося святкування дня св.Андрія Первозванного. За давньою українською традицією святкували Калиту. Основну участь у проведенні свята брали члени СУМ Харківщини, ТУСМ ім.Міхновського, МПО “Сокіл”, “Спадщина” та інші. При підтримці Молодіжної Ліги (Суми – Харків) почалося збирання комплектів українських книжок для бібліотек україномовних класів м.Харкова.

14-15 грудня 1991 року – в Києві відбувся Другий Великий Збір СУМ-СНУМ. Він затвердив єдину назву об’єднання – Спілка Української Молоді (СУМ) і ухвалив Статут із єдиною структурою для всієї СУМ в Україні, яким скасовувався федеральний устрій Спілки, посилювався організаційний вплив Центрального Проводу на планування роботи місцевих осередків Спілки. Посаду голови Центрального Проводу СУМ вдруге посів, за незначною перевагою голосів Ігор Деркач.

16 грудня 1995 року – у Києві відбулося засідання історичної секції дружини суспільників СУМ, у якій узяв участь професор Григорій Васькович. Він виступив із доповіддю про історію СУМ у діаспорі. Учасники конференції виголосили доповіді про виникнення СУМ у 1925 році у Києві, її відродження у діаспорі, потім відновлення в Україні, а також перспективи СУМ.

18 грудня 1903 року – на Тернопільщині народився український письменник, журналіст, редактор, культурно-освітній діяч Роман Завадович. Чимало своїх віршів Р.Завадович написав для молоді. Одним із найвідоміших його творів є, який був присвячений Спілці, є “Три букви СУМ”. Помер 31 травня 1985 року в м.Чикаго.

18 грудня 1995 року – СУМівський Миколай у Львові спільно з товариством “Милосердя” вітали львівських дітей. СУМ Львова готувався теж до святкування Різдва Христового. Осередки СУМ Львівської та Івано-Франківської областей приймали групу молоді із Донецька, Запоріжжя, Кривого Рогу, та Вознесенська Миколаївської області. Такий захід СУМ проводив уперше, його метою було залучення молоді до народних традицій, які збереглися у Західній Україні.

25 грудня 1995 року – в Івано-Франківську за участю СУМ відбулося зібрання місцевих науковців для створення місцевого відділення Всеукраїнського наукового та професійного товариства імені Миколи Міхновського, а головою обрали кандидата історичних наук Ігоря Ципенду.

25-26 грудня 1951 року Військовим Трибуналом військ МВС Тернопільської області засуджено засновників підпільної організації Спілка Української Молоді с.Кошляки Тернопільської області Зарічного Н.В., Зарічного Р.Т., Загрійчука М.С., Чучвалу Я.Т. і Бакалюка Я.П. до 25 років позбавлення волі з утриманням у виховно-трудових таборах кожного. Очевидно суворість вироку пов’язана із звинуваченням СУМівців у тому, що вони ставили за мету ведення активної збройної боротьби проти радянської влади. Це звинувачення обґрунтовувалось фактом наявності у СУМівців вогнепальної зброї.

27 грудня 2001 року – розпочався 34-ий Європейський Зимовий Табір на СУМівській оселі Франкополе (Стер-Франкоршан) в Бельгії.

29 грудня 2008 року – у Львові розпочалася конференція СУМнет в Україні.

Грудень 1993 року – Донецький Блок “Демократична Донеччина” прийняв Заяву до державної адміністрації області, до Президента, до Верховної Ради України та відповідних міністрів з приводу антидержавної діяльності прокомуністичних сил в області. Серед лідерів 15 організацій і партій, які підписали Заяву –  голова ДОО СУМ Олександр Гуленко.

Грудень 1995 року – в м.Одесі члени СУМ разом з іншими молодіжно-патріотичними об’єднаннями міста у Центрі Української Культури провели презентацію Українського Молодіжного Клубу. В Одесі це стало практично першим вечором для української молоді.

Грудень 1995 року – у всіх осередках Спілки Української Молоді в Україні відбулися конференції з нагоди 70-річчя СУМ.