Пам’ятай про Крути!

0
888

Серед ювілейних дат, які у 2018 відзначає Спілка Української Молоді, особливе місце займає вшанування сторіччя бою під Крутами – трагічної та,  водночас, звитяжної сторінки української історії.

22 січня 1918 року Центральна Рада своїм Четвертим Універсалом проголосила Українську Народну Республіку самостійною, незалежною, вільною державою українського народу. Проте совєтська влада не могла погодитись із цим, тому і було кинуте шеститисячне військо на придушення молодої Української держави. Це був той самий ворог, з яким точиться боротьба й сьогодні.  До боротьби з тією навалою стала молода Українська держава, а в її перших рядах – була молодь.  

28 січня 1918 року понад 600 молодих людей виїхали з Києва назустріч ворогові. У бій під Крутами було кинуто 6-ти тисячна армія москалів. 

У крутянський групі брало участь понад 500 вояків Української Центральної  Ради, в основному Юнаків Київської Військової Школи імені гетьмана Богдана Хмельницького та понад сотня студентів Січового Куреня.

Ці  молоді хлопці були змушені залишити свої навчальні аудиторії та змінити свої книжки на рушниці, щоб обороните все те,  що кожна людина вважає для себе найціннішим – свободу.

Ворожа сторона була в десятеро численнішою тай ще мала важку артилерію. Крутянці були озброєні рушницями та кулеметами.

Після запеклого нерівного бою, у якому полягло майже 250 студентів, відбувався відступ, під час якого ще загинуло біля тридцяти юнаків.  Загальні жертви – 300.

Героїзм цих молодих людей захоплює. В один момент вони зрозуміли, що вирішується доля України і тому “книжки змінили на гранати… щоб…  з огню творити славний час, бо настав вже час все Україні в дар принести!”. 

Тіла загиблих було перепоховано на Аскольдовій могилі у Києві.  На похороні Голова Української Центральної Ради Михайло Грушевський, назвав їх героями, які “доступили найвищого щастя – вмерти за Отчизну! Їх слава і вдячна пам’ять про них житиме з нашою свободою разом, серед народу нашого однині і довіку!”.

Так, в  пам’яті народу назавжди залишиться  героїчний вчинок крутянців. Про них складаються вірші та пісні. На їхньому героїчному прикладі  виховувається не одне покоління українців, які,  за необхідності, готові віддати  найдорожче – своє життя за рідну Україну. На їхньому прикладі ми повинні виховувати і нашу сумівську молодь, для якої  на першому місці завжди стоятиме власна нація, її добро ї її честь.

Світова Управи СУМ закликає членство гідно  вшанувати сторіччя бою під Крутами,  а саме:

  • провести тематичні гутірки, святочні апелі в Осередках та у Відділах Юнацтва;
  • ініціювати вшанування пам’яті крутянців у своїх громадах;
  • провести тематичні теренові ігри під час таборування;
  • більше взнати про героїчний подвиг молодих крутянців, прочитавши оповідання Ігоря Мірчука “Бій під Крутами“ (публікується з рамен СВР СУМ вперше);
  • ознайомитись із поезію про Крути;
  • вивчити піснi, які співали критянці;
  • взяти участь у конкурсі “Крути – 100” та здобути відзнаку “Крути – 100”, яку запроваджує СУ СУМ.

Герої Крут завжди будуть для нас великим прикладом і  дороговказом у житті щодо сповнення свого обов’язку супроти нації і держави, запалюючи все нові й нові лави борців за волю України!

Пам’ятай про великі дні наших Визвольних змагань.

Будь гордий з того, що Ти є спадкоємцем боротьби за славу Володимирового Тризуба.