Перший раз завжди боляче, або як правильно збиратися в мандрівку

0
212

Для того, щоб ваша мандрівка була комфортною і ніде не тиснуло, потрібно правильно підготуватись.

Щоб зрозуміти як зібратись в мандрівку, потрібно відбути хоч одну і бажано одягнути нове взуття)) Моя перша була ще в 1998 році, коли Хмельницькі СУМівці йшли в мандрівний табір «Стежками Героїв» по Подільським товтрам. Від тоді я закохався в походи, і вже відбув та організував їх безліч. Тож, маю трохи досвіду як організувати мандрівку та порадити, які речі із собою треба мати)

При організації мандрівки, потрібно розуміти, що успіх її проведення залежить від кожного таборовика. І правильно зібрані речі кожним з них лише допоможе успішно провести табір.

Отже, для початку треба розуміти, на який вид мандрівки ви збираєтесь, і тоді вже готувати речі. Це може бути мандрівка в теплу чи холодну пору року. Мандрівка гористою місцевістю або рівниною. Вело-, піша- або сплав-мандрівка. Мандрівка одно-, дво-, три-, чи більше денна, і так далі.

Якщо у вас немає туристичних речей, і ви маєте намір їх придбати, уважно оцініть якість тканини та пошиття, дізнайтесь про матеріал виробу, перевірте на дотик, продивіться відгуки на товар в інтернеті, тощо. Туристичне спорядження дороге, і в разі його покупки, ви будете довго ним користуватись.

Тож, що б не бути Робінзоном, маючи з собою тільки сокиру, ніж та одяг на собі, розберемо «мінімальний» необхідний набір речей:

Намет (або навіть місце в наметі):

Якщо ви збираєтеся в похід самостійно, і у вас є намет (найчастіше більше ніж на двох осіб), обов’язково заздалегідь повідомте про це організаторів (інструктора) , щоб не тягнути зайві кілограми. Дуже часто намет брати не потрібно (коли вас підселять до когось, якщо є вільні місця в іншому наметі і, звичайно, якщо ви не проти жити з кимось). Якщо ж ви вирішили взяти свій намет, то пам’ятайте, що туристичний намет повинен бути двошаровим (він найкраще захищає від опадів, а ще не дає змокнути речам всередині намету від конденсату) і важити близько 1,2 кг на людину (наприклад, тримісний намет повинен важити 3,6 кг). Намет часто носять чоловіки, але за відсутності чоловіків (або якщо їх занадто мало), намет (або його частину) змушені нести жінки/дівчата. Якщо у вас немає намета, заздалегідь повідомте про це організаторів (інструкторів), вони постараються знайти вам вільне місце, щоб під відкритим небом не ночувати:)

Детальніше про намети, можете переглянути тут https://shambala.com.ua/ua/palatki-kak-vybrat-idealnyy-pokhodnyy-dom/

Спальник:

Спальник – це по суті ваша ковдра у поході. Спальники можуть закриватися з 3-х сторін, що максимально зберігає тепло вашого тіла. Тому, якщо у вас виникла думка взяти покривало замість спальника – помийтеся холодною водою і забудьте про цю ідею:) Головне, щоб спальник був по сезону, дивіться на мінімальну температуру вказану виробником.

Детальніше про спальники: https://shambala.com.ua/ua/vybiraem-spalnyy-meshok/

Каремат та піддупник:

Він служитиме як теплоізоляція, а також вирівнюватиме нерівну природню поверхню. Звичайно найкращим вибором буде надувний коврик, але ціна не завжди влаштує тих, хто йде вперше.

Детальніше про види карематів: https://shambala.com.ua/ua/obzor-turisticheskikh-kovrikov/

Рюкзак:

Рюкзак буде тим місцем, де буде зберігатися більшість вашого спорядження, їжа, вода, одяг. Рюкзак повинен бути зручним і підходити по об’єму для даного походу. Потрібно розуміти, що крім своїх речей ви будете нести ще й загальнотаборові. Отже, в ньому ще має бути достатньо вільного місця. Вкрай бажано, щоб вага порожнього рюкзака становила 10-15% від ваги рюкзака в зборі.

Про рюкзаки: https://shambala.com.ua/ua/kak-vybrat-turesticheskiy-rukzak/

Кожен досвідчений турист знає, що найголовніше при пакуванні рюкзака – це не брати нічого зайвого!

Як правильно спакувати рюкзак великих об’ємів (від 30 літрів):

1. Покладіть спальний мішок та інші легкі речі в нижній відділ рюкзака.

2. Помістіть більш важкі речі, такі, як одяг, зверху назовні. Важке спорядження – туристичний намет, їжу, важкі куртки – вище рівня плечей, ближче до спини.

3. Дрібні речі, що часто використовуються, положіть в кишеню на шапці рюкзака, щоб їх було легко дістати.

4. Щоб підвищити ергономічність рюкзака, а також зменшити дію вітру і вологи, постарайтеся розміщувати всі речі в середині рюкзака максимально щільно і якнайменше залишати речей прикріпленими на ремінцях зовні.

5. Зберігайте рівномірне розподілення ваги, особливо в бічних кишенях.

6. Використовуйте компресійні мішки для організації речей і зменшення їх сукупного об’єму. Також рекомендується використовувати герметичні мішки для особливо чутливих до вологи речей, наприклад, для спального мішка.

Якщо рюкзак сильно тягне назад, це говорить про те, що центр ваги рюкзака розташований дуже далеко від центру ваги тіла.

І пам’ятайте, що людина звичайної статури не повинна носити в тривалих походах більше, ніж 20-25% від своєї ваги.

Пропоную подивитись відео, як правильно зібрати рюкзак для походу:

Кухонний набір:

Тарілка, ложка, чашка, ніж. Тарілку і чашку бажано брати з нержавійки так зекономите солідну масу в порівнянні зі склом чи керамікою та й навіть з алюмінієм. Ще що добре в нержавійці – тарілки та чашки можна безпосередньо розігріти на газовому пальнику, та легше мити, ніж пластикові.

Казанок:

Казанок особливо стане в пригоді, коли ви йтимете у компанії, і гріти воду будете на багатті. Не беріть важких альюмінієвих казанків, подивіться в сторону військових казанів. Військові казанки досить дешеві і легкі, а 1 казанка може вистачити на 2-3дорослі людини, крім того кришку такого казанка можна завжди використати в якості тарілки. В залежності від групи людей потрібно підбирати об’єм казанків (один на чай, один на основну страву).


Ніж:

Ніж один із найважливіших елементів у поході, це: зброя в якості самозахисту, засіб для приготування їжі, інструмент для ремонту та ін. Тому візьміть з собою якісний ніж, який не підведе у відповідальний момент.


Сокира, пилка (на групу):

Сокира, пила вам стануть у пригоді, якщо ви плануєте розводити багаття. Звичайно, що у якості сокири не варто брати здорового колуна – підійде маленька, але хороша сокира. Те саме стосується пили – є маленькі зручні садові пили, а ще краще ланцюгова пила, остання легка та досить ефективна.

Ліхтарик:

Річ незамінна у поході. Без нього буде важко зорієнтуватися вночі. Найкраще підходить налобний світлодіодний ліхтарик (сходити в туалет, знайти речі в рюкзаку тощо).

Смартфон:

Мобільний телефон, фотоапарат тощо. Якщо ви вирішили взяти в похід електронні прилади, постарайтеся подбати заздалегідь про зарядку (зарядіть заздалегідь і без потреби не включайте) і захист від вологи (бажано убезпечити від намокання герметичною упаковкою).

Сірники або інший засіб для розведення вогню (бажано декілька, герметично запаковані).

Засоби особистої гігієни:

мило, рушник для лиця, серветки, зубна щітка і паста, гребінець, тощо. Бажано брати напівпорожні тюбики пасти, невеликі шматки мила тощо, щоб зменшити вагу рюкзака.

Ємкості для води: ідеальним і дешевим варіантом буде звичайна пластикова пляшка від газованої води.

Сонцезахисні окуляри: актуальні в теплу/жарку пору року, але не є обов’язковим атрибутом походу.

Лейкопластир, еластичний бинт (обов’язково) та медикаменти від своїх хронічних хвороб (якщо вони є).

Документи, гроші: Потрібно їх зберігати в гермо пакеті, щоб під час дощу не намокли.

Що слід брати у похід з одягу, мінімальний необхідний набір:

Взуття:

Це мабуть найголовніше спорядження у будь-якому поході і навіть для тих “хто бере тільки сокиру”. Взуття повинно ідеально сидіти і дуже бажано, щоб воно фіксувало голеностоп. Якщо ви підвернете ногу, це загрожує не тільки проблемами для вас, а й для вашого оточення, яке ймовірно тягтиме вас і ваші речі.  Зручне взуття має бути з хорошим протектором підошви, яке не промокає і швидко сохне. У цьому взутті ви будете проводити більшу частину дня, тому воно має бути якісним, добре тримати ногу на схилах (особливо на слизьких), добре фіксувати гомілкостоп (захищати ногу від вивихів), і не натирати вам мозолі. Не рекомендуємо використовувати нове взуття, воно практично завжди натирає мозолі (іноді туристи сходять з маршруту, через криваві мозолів). Якщо у вас немає взуття, яке не промокає, можна брати змінне взуття (це може збільшити вагу вашого рюкзака), а мокре взуття сушити біля вогнища.

Змінне взуття (легкі сандалі або гумові шльопанці) для стоянок, поїзду, тощо. Це взуття повинно бути легким, займати мало місця і швидко сохнути (зазвичай його використовують для водних процедур в поході ).

Міцний, легкий і, бажано, такий, що не продувається вітром одяг (залежно від погоди, це можуть бути легкі штани, футболка, легка флісова кофта, або тепла флісова кофта). Одяг не повинен сковувати рухів, дихати і швидко сохнути. Як вже згадувалося вище, найкращий — одяг з легких синтетичних тканин, а одяг з бавовни не бажаний (погано сохне, що призводить до втрат тепла, і зазвичай більше важить, ніж синтетичний одяг). В холодний період часто бувають дощі, а іноді і сніг, тому одяг має гарно зберігати ваше тепло (але при цьому ви не повинні зайвий раз пітніти) і швидко сохнути під час руху (часто одяг намокає від вологи, яка залишається на траві, кущах і гілках після дощу, або туману). Іноді можна використовувати легку куртку, що не продувається, для захисту від вітру.

Штормовий одяг:

куртка і штани. Для цих цілей відмінно підходить одяг з мембранних тканин, але якщо такого одягу немає (або немає можливості купити, він досить дорого коштує), можна обійтися звичайним поліетиленовим дощовиком. Опади не рідкість, тому постарайтеся запастися дощовиками про запас. Дощовики можуть легко прийти в непридатність при проходженні хащ, або їх може зіпсувати випадкова гілка. Крім цього, мокрий дощовик складно одягнути другий раз.

Теплий одяг для стоянок (а іноді і ходи):

В холодну пору року, теплі флісові кофти, теплі штани (особливо актуально для жіночої половини), теплі шкарпетки (бажано дві пари), легкі рукавиці (бажано, щоб не пропускали повітря), легка тепла шапка. Не беріть речі з вовни, вони хоч і відмінно гріють, але багато важать і погано сохнуть. Речі для стоянок можна комбінувати з речами для пересування за принципом капусти (одягати новий шар, коли холодно, і знімати, коли жарко).

Змінний одяг:

труси, футболки (мінімум 3 штуки), шкарпетки (мінімум 5 пар, з яких 2 теплі будуть використовуватися і під час стоянок).

Головні убори для захисту від сонця, вітру і дощу (панамка , Buff, тощо). Навіть при мінімальній кількості сонця можна обгоріти, тому бажано захистити голову, шию і вуха від дії ультрафіолету. Іноді актуально брати кілька головних уборів, якщо прогнозують вологу погоду.

Найголовніше це завжди мати голову на плечах. Якщо ви організовуєте мандрівку, то  детально продумайте маршрут з місцями для ночівлі та джерелами води. Проконтролюйте, щоб кожен член групи мав мінімальний необхідний набір для походу та місце в рюкзаках для загальнотаборових речей – тоді всім гарантований хороший настрій. Тож, зустрінемось на черговій мандрівці!)

Голова Київської дружини ратників ТУР – Євтушок Ігор