На Івана на Купала

0
163

7 липня в Україні святкую свято Івана Купала. Як і безліч інших свят, це поєднало у собі два протилежних начала – язичницьке та християнське. Це ми можемо помітити навіть у найпоширенішій назві свята – Івана Купала.

Іван – ім’я християнського святого Івана Хрестителя, який охрестив Ісуса Христа у річці Йордан. 7 липня церква відзначає його народження, тому церковна назва свята – Різдво Іоана Предтечі.

Купало – язичницький бог. У ніч із 6 на 7 липня наші предки святкували поворот сонця із літа на зиму. Ці святкування відбувалися поблизу річок, із великою кількістю різних забав та гулянь. Ми знаємо багато різних традицій, які роблять на Івана Купала.

Купало та Марена

На Купала робили два опудала. Їх одягали та називали Купалом та Мареною. Купало – літнє божество, а Марена – зимове. Навколо них водили хороводи. Пізніше ці опудала спалювали або топили.

Багаття

Купала – свято для молоді. Саме молоді хлопці та дівчата після танців із Купалом та Мареною будували багаття. Пари закоханих могли спробувати перестрибнути через них. Якщо вони проходили це випробовування – то їхнє кохання вважалося чистим, його очистив вогонь.

Вінки

Також на це свято дівчата та хлопці могли знайти свою долю та поворожити. Для цього дівчата плели вінки із різних трав та квітів, вплітали у них стрічки та свічечки і пускали вінки на воду. Якщо вінок потонув – дівчина не швидко вийде заміж, якщо приплив до дальнього берега – піде заміж у чуже село. Потім у воду стрибали хлопці та ловили ці вінки. Та, чий вінок зловив хлопець, повинна була стати його парою.

Папороть

Також ніч на Івана Купала овіяна легендами та повір’ями. Лише у цю ніч зацвітає папороть. Той, хто знайде цей цвіт отримає неймовірні багаття, розумітиме мови всіх тварина та рослин, знатиме все на світі. Однак цю квітку зовсім не просто знайти. Вона з’являється лише на одну ніч, та ще й охороняють її відьми та чорти.

Отже, відоме нам свято Івана Купала поєднує дві традиції. Із християнства воно взяло ідею свята, адже ми згадуємо саме Різдво Іоана Предтечі. А із язичництва залишило традиції, адже до сих пір ми знаємо про ігри, ворожіння та забави у Купальську ніч.