Гасло та Річниці 2017р.

Світова Управа СУМ проголосила 2017 рік –
РОКОМ УКРАЇНСЬКОЇ МУЗИКИ

Гасло СУМ на 2017 рік:

Річниці, які СУМ відзначатиме в 2017 році:

Головні:

  • 125 років з дня народження Патріарха Йосипа Сліпого;
  • 100 років з часу початку Української національної революції та утворення Української Народної Республіки (УНР);
  • 85 років з часу початку геноциду українського народу – Голодомору 1932 -1933 років;
  • 80 років з дня мученицької смерті засновника СУМ Миколи Павлушкова;
  • 75 років з часу створення Української Повстанської Армії;
  • 70 років з часу початку операції «Вісла» – примусового переселення українців Лемківщини, Надсяння, Підляшшя і Холмщини;
  • 50 років з часу створення СвітовогоКонгресу Українців (СКВУ – СКУ).

Державотворчі:

  • 900 років з часу написання твору «Поученіє дітям» князем Володимиром Мономахом;
  • 105 років з дня народження Голови Проводу ОУН Ярослава Стецька;
  • 100 років з часу створення в Києві куреня Січових Стрільців, що став найбоєздатнішою частиною тогочасних українських військ;
  • 75 років з дня загибелі від рук Гестапо української поетеси, публіциста, діячки ОУН Олени Теліги;
  • 25 років з часу прийняття Президією Верховної Ради України указів «Про Державний Прапор України», «Про Державний Гімн України»,  «Про Державний Герб України».

СУМівські:

  • 85 років з часу створення в місті Харбін на Далекому Сході організації «Союз Української Молоді»;
  • 70 років з часу проведення Першого Конгресу Спілки Української Молоді, який затвердив Статут та Програму СУМ, проект прапора і емблеми, прийняв керівні принципи для подальшого розвитку організації;
  • 70 років з часу створення СУМ в Бельгії;
  • 40 років з часу судового процесу над членами «Союзу Української Молоді Галичини».

 Літературно-культурні:

  • 175 років з дня народження видатного українського композитора Миколи Лисенка;
  • 100 років з дня смерті лемківського поета Богдана-Ігоря Антонича;
  • 75 років з дня смерті видатної письменниці Ольги Кобилянської;
  • 50 років з дня смерті ідейного наставника СУМ Григорія Ващенка;
  • 25 років з часу створення Української Православної Церкви Київського патріархату.

Про гасло та річниці СУМ на 2017 рік:

2017 рік і в Українській Державі і в СУМі проголошено роком відзначення 100-ліття Української революції. Водночас до головних річниць було віднесено 75-ліття створення УПА, 125-ліття Патріарха Йосифа Сліпого та 105-ліття з дня народження Провідника ОУН Ярослава Стецька.

Що спільного між цими всіма датами? Шо об’єднує УНР, УПА, а також Сліпого та Стецька? Один з головних уроків це те, що Українська Революція 1917 року, як і боротьба УПА з 1942 року стали можливими завдяки великому бажанню та титанічним зусиллям їх творців та учасників. Водночас – Сліпий та Стецько були не лише свідками державотворчих подій середини ХХ століття, але їх активними провідниками – один очолив церкву у найскладніший її період та став на 18 років в’язнем радянських концтаборів, а інший – проголосив відновлення Української Держави та за це поплатився ув’язненням в нацистських кацетах.

Опинившись на волі та ставши на Заході символами поневоленої, але не скореної України, обоє звернули увагу на молодь, до якої звернулися із одним і тим же словом-закликом: «Великого Бажайте!»

Патріарх Сліпий свій заклик оголосив у 1965 році, коли його проголосили Кардиналом Католицької Церкви. Тоді, виступаючи перед українською громадою він сказав: «Бог веде до побіди своїми дорогами. Тому з повною свідомістю кличемо: «Не нам, не нам, але імені Твоєму, дай славу», дай силу і волю Церкві й українському народові! А це вимолимо тоді, коли будемо – «великого бажати».

Наступного року подібні слова адресував Ярослав Стецько сумівцям-учасникам літнього табору на Тарасівці: «Не уподібнюйтеся до чужого світу, будьте собою! Ви знаєте найкраще, що Ви не гірші, але кращі талантом, пильністю, здібностями, від синів-творців найбільшої донедавна ще імперії світу! Вам належить завтрашнє царство, не насилля, а царство українського Духа, української правди, української ідеї, царство героїв-сподвижників вічного і непроминального в світі! Тому міряйте свої сили на бажане, а не на можливе! А силою волі виповните прірву поміж реальним і бажаним, поміж дійсністю й ідеєю!»

Втім, і до і після Патріарха Сліпого і Ярослава Стецька заклик «Великого Бажати!» був гаслом для цілих поколінь українців. Так, ще в 1930-х роках молоді хлопці, що каралися в польських в’язницях виписали «44 правила життя», де одразу в двох з них закликали до величного в житті: «Красу і радість життя вбачай у невпинному стремлінні на вершини духа, ідей і чину» та «Тоді Ти повна людина, коли перемагаєш себе і світ і постійно стремиш на вершини».

А вже в 1982 році пишучи з ув’язнення листа до сина Василь Стус зазначав: «Є така приказка: краще синиця в жмені, аніж журавель у небі. На жаль, є. Мені такі приказки вкрай не подобаються: журавель у небі – прегарний. Є ще така приказка: дурний думкою багатіє. Вкрай гидка приказка. Такі дурні, що багатіють думкою, – літають перші в космос, пускаються з Магелланом довкола світу, йдуть на багаття з Джордано Бруно»…

«Великого бажати!» – це заклик і заповідь, яку залишили нам Великі Предки, які 100 років тому проголошували незалежність, 75 років тому творили УПА і за цілком несприятливих обставинах тогочасного світу хотіли і вміли диктувати свої правила. Не розмінюватись на дрібниці, не губитись в хаосі щоденної сірості, але підніматись ввись до неба, бажати нездійсненого і «міряти свої сили не реальним, але бажаним!»