Крайові сторінки: WORLD УКР USA CA АUS DE AR UK
Home / Гасло та Річниці

Гасло та Річниці

Світова Управа СУМ проголосила 2017 рік –
РОКОМ УКРАЇНСЬКОЇ МУЗИКИ

Гасло СУМ на 2017 рік:

Річниці, які СУМ відзначатиме в 2017 році:

Головні:

 • 125 років з дня народження Патріарха Йосипа Сліпого;
 • 100 років з часу початку Української національної революції та утворення Української Народної Республіки (УНР);
 • 85 років з часу початку геноциду українського народу – Голодомору 1932 -1933 років;
 • 80 років з дня мученицької смерті засновника СУМ Миколи Павлушкова;
 • 75 років з часу створення Української Повстанської Армії;
 • 70 років з часу початку операції «Вісла» – примусового переселення українців Лемківщини, Надсяння, Підляшшя і Холмщини;
 • 50 років з часу створення СвітовогоКонгресу Українців (СКВУ – СКУ).

Державотворчі:

 • 900 років з часу написання твору «Поученіє дітям» князем Володимиром Мономахом;
 • 105 років з дня народження Голови Проводу ОУН Ярослава Стецька;
 • 100 років з часу створення в Києві куреня Січових Стрільців, що став найбоєздатнішою частиною тогочасних українських військ;
 • 75 років з дня загибелі від рук Гестапо української поетеси, публіциста, діячки ОУН Олени Теліги;
 • 25 років з часу прийняття Президією Верховної Ради України указів «Про Державний Прапор України», «Про Державний Гімн України»,  «Про Державний Герб України».

СУМівські:

 • 85 років з часу створення в місті Харбін на Далекому Сході організації «Союз Української Молоді»;
 • 70 років з часу проведення Першого Конгресу Спілки Української Молоді, який затвердив Статут та Програму СУМ, проект прапора і емблеми, прийняв керівні принципи для подальшого розвитку організації;
 • 70 років з часу створення СУМ в Бельгії;
 • 40 років з часу судового процесу над членами «Союзу Української Молоді Галичини».

 Літературно-культурні:

 • 175 років з дня народження видатного українського композитора Миколи Лисенка;
 • 100 років з дня смерті лемківського поета Богдана-Ігоря Антонича;
 • 75 років з дня смерті видатної письменниці Ольги Кобилянської;
 • 50 років з дня смерті ідейного наставника СУМ Григорія Ващенка;
 • 25 років з часу створення Української Православної Церкви Київського патріархату.

Про гасло та річниці СУМ на 2017 рік:

2017 рік і в Українській Державі і в СУМі проголошено роком відзначення 100-ліття Української революції. Водночас до головних річниць було віднесено 75-ліття створення УПА, 125-ліття Патріарха Йосифа Сліпого та 105-ліття з дня народження Провідника ОУН Ярослава Стецька.

Що спільного між цими всіма датами? Шо об’єднує УНР, УПА, а також Сліпого та Стецька? Один з головних уроків це те, що Українська Революція 1917 року, як і боротьба УПА з 1942 року стали можливими завдяки великому бажанню та титанічним зусиллям їх творців та учасників. Водночас – Сліпий та Стецько були не лише свідками державотворчих подій середини ХХ століття, але їх активними провідниками – один очолив церкву у найскладніший її період та став на 18 років в’язнем радянських концтаборів, а інший – проголосив відновлення Української Держави та за це поплатився ув’язненням в нацистських кацетах.

Опинившись на волі та ставши на Заході символами поневоленої, але не скореної України, обоє звернули увагу на молодь, до якої звернулися із одним і тим же словом-закликом: «Великого Бажайте!»

Патріарх Сліпий свій заклик оголосив у 1965 році, коли його проголосили Кардиналом Католицької Церкви. Тоді, виступаючи перед українською громадою він сказав: «Бог веде до побіди своїми дорогами. Тому з повною свідомістю кличемо: «Не нам, не нам, але імені Твоєму, дай славу», дай силу і волю Церкві й українському народові! А це вимолимо тоді, коли будемо – «великого бажати».

Наступного року подібні слова адресував Ярослав Стецько сумівцям-учасникам літнього табору на Тарасівці: «Не уподібнюйтеся до чужого світу, будьте собою! Ви знаєте найкраще, що Ви не гірші, але кращі талантом, пильністю, здібностями, від синів-творців найбільшої донедавна ще імперії світу! Вам належить завтрашнє царство, не насилля, а царство українського Духа, української правди, української ідеї, царство героїв-сподвижників вічного і непроминального в світі! Тому міряйте свої сили на бажане, а не на можливе! А силою волі виповните прірву поміж реальним і бажаним, поміж дійсністю й ідеєю!»

Втім, і до і після Патріарха Сліпого і Ярослава Стецька заклик «Великого Бажати!» був гаслом для цілих поколінь українців. Так, ще в 1930-х роках молоді хлопці, що каралися в польських в’язницях виписали «44 правила життя», де одразу в двох з них закликали до величного в житті: «Красу і радість життя вбачай у невпинному стремлінні на вершини духа, ідей і чину» та «Тоді Ти повна людина, коли перемагаєш себе і світ і постійно стремиш на вершини».

А вже в 1982 році пишучи з ув’язнення листа до сина Василь Стус зазначав: «Є така приказка: краще синиця в жмені, аніж журавель у небі. На жаль, є. Мені такі приказки вкрай не подобаються: журавель у небі – прегарний. Є ще така приказка: дурний думкою багатіє. Вкрай гидка приказка. Такі дурні, що багатіють думкою, – літають перші в космос, пускаються з Магелланом довкола світу, йдуть на багаття з Джордано Бруно»…

«Великого бажати!» – це заклик і заповідь, яку залишили нам Великі Предки, які 100 років тому проголошували незалежність, 75 років тому творили УПА і за цілком несприятливих обставинах тогочасного світу хотіли і вміли диктувати свої правила. Не розмінюватись на дрібниці, не губитись в хаосі щоденної сірості, але підніматись ввись до неба, бажати нездійсненого і «міряти свої сили не реальним, але бажаним!»

——————————————————————————

Попередні Роки
Гасло 2000     Гасло 2001     Гасло 2002     Гасло 2003     Гасло 2004
Гасло 2005     Гасло 2006     Гасло 2007     Гасло 2008     Гасло 2009
Гасло 2010     Гасло 2011     Гасло 2012     Гасло 2013     Гасло 2014
Гасло 2015     Гасло 2016

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*