Вулицю в Києві назвали на честь натхненника ідеї створення СУМ

0
555

Одну із столичних вулиць перейменовано на честь Володимира Дурдуківського – директора Першої Трудової школи у Києві (І Української гімназії ім. Тараса Шевченка), одного з ідейних натхненників створення Спілки Української  Молоді.

Відтепер, ім’я цього літературознавця, мовознавця, патріота України, носитиме київська вулиця, яка донедавна йменувалася ім.Бонч-Бруєвича.

vul

Дослідники історії нашої  організації свідчать, що значний плив на формування ідеологічного світоглядову засновника СУМ Миколи Павлушкова мали академік Єфремов і професор Дурдуківський.

У травні 1923 року, за порадою Володимира Дурдуківського, група випускників гімназії ім. Шевченка створила об’єднання під назвою “Товариство Єдності і Згоди”. Товариство проіснувало рік та об’єднало близько 60 осіб. До Управи, що складалася із 5 осіб, належав Микола Павлушков, один з найактивніших членів ТЄЗу.

Досвід із Товариством Єдності і Згоди показав, що в умовах більшовицького панування не могла існувати легальна українська патріотична організація.

Задум створення СУМ виник у ході розмов Миколи Павлушкова зі своїм шкільним учителем Володимиром Дурдуківським та професором Сергієм Єфремовим, в  домі якого вони із сестрою Наталею виховувались після смерті батька.

Перша зустріч молодих патріотів, членів майбутньої підпільної організації, відбулася у кінці травня 1925 року. Ними стали: Борис Матушевський, шкільний товариш Павлушкова, Діодор Бобир, Григорій Слободяник, Петро Нечитайло, Данило Кохот, Юрко Виноградов та інші.

Кожен з перших сумівців незабаром згуртував навколо себе  довірене коло, і так постали нові підпільні осередки, даючи початок ростові СУМ.

Pavlushkov_Efremov_durdukivskiy

Але повернемося до Володимира Дурдуківського –  4 липня 1929 року його заарештовують за справою «Спілки Визволення України». Страчений у 1937. Постановою Верховного суду УРСР 25 січня 1967 вирок скасовано і справу припинено за відсутністю складу злочину…